Kurumsallaşma düzeyinin rekabet üstünlüğü ve markalaşma üzerine etkisi: Sivas sanayi işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of institutionalization level on competetitive advantage and branding level: A research on manufacturing companies in Si̇vas
  1. Tez No: 494027
  2. Yazar: MUSTAFA IŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN FİLİZÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, işletmelerin kurumsallaşma düzeylerinin rekabet üstünlüğü sağlama ve markalaşma düzeyi üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemektir. Eğer kurumsallaşma düzeyinin rekabet üstünlüğü sağlama ve markalaşma düzeyi üzerine etkisi varsa bu etkinin hangi yönde ve düzeyde olduğunu belirlemek de çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Diğer taraftan kurumsallaşma düzeyini belirleyen değişkenler ile rekabet üstünlüğü ve markalaşma düzeylerini belirleyen değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek yine çalışmanın diğer bir amacıdır. Çalışmanın hipotezleri bu değişkenler doğrultusunda oluşturulmuştur. Tez çalışması kapsamında yapılan araştırmanın evrenini Sivas ilinde faaliyet gösteren 238 sanayi işletmesi oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmak mümkün olduğu için ayrıca örneklem belirlenmemiştir. Söz konusu işletmelerden 151'inden geri dönüş sağlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle elde edilen verilere açımlayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Daha sonra elde edilen faktörler doğrultusunda araştırma modeli oluşturulmuş ve modelin test edilmesinde regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda kurumsallaşma düzeyinin rekabet üstünlüğü sağlamada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan kurumsallaşma düzeyinin markalaşma üzerinde de etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda yukarıdaki tespitler yapılmıştır. Yapılan bu tespitler doğrultusunda çalışmanın sonuç kısmında çeşitli değerlendirmelere ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether the institutionalization level of businesses has any impact on providing a competitive advantage and branding level or not. Whether the level of institutionalization has any impact on providing a competitive advantage and branding level or not is among the objectives of the study to determine in which direction and at the level of this effect. On the other hand, determining the identifying variables of the institutionalization level and to identify the relationships of variables between competitive advantage and branding is another goal of the study. The hypothesis of this study was created in accordance with these variables. The population of the research conducted within this thesis consists of 238 industrial enterprises that operate in the province of Sivas. Since it is possible to reach the entire universe a sample besides has not been determined. it has been responded from 151 of these companies. The obtained data was analysed using the SPSS 23 program. First, exploratory factor analysis was conducted to the obtained data. Then the research model was created in accordance with the factors obtained and the regression analysis method was used to test the model. In the regression analysis result it has been reached that the institutionalization level is effective in achieving competitive advantage. On the other hand, it has been determined that the institutionalization level also has an effect on branding. In the study result the above mentioned determinations have been proved. In the conclusion part of this study various evaluations and suggestions have been mentioned according to the findings.