Okul öncesi eğitimi ve anaokulları tasarımına yansıması üzerine bir araştırma
A Research about the effect of preschool and preschool educational theary
- Tez No: 6044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
OKUL ÖKÇESİ E?İTİMİ VE ANAOKULLARI TASARIMINA YANSIMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ( Yüksek Lisans Tezi ) Sevil CİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ PEE BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ“Okul öncesi eğitimi ve anaokulları tasarımına yansıması üzerine bir araştırma”konulu bu yüksek li sans tezinde, okul öncesi eğitim kurumlarından olan a- naokulları araştırma kapsatın m alınmıştır. 20. yüzyıl da teknoloji ve sanayideki ilerlemeler aile yapısının değişmesi ve özellikle ekonomik koşullar nedeni ile kadınların çalışma hayatına katılmaları sonucu, evde çocukların yalnız kalmaları veya eğitilmemiş bir bakı cıya bırakılmaları, kurumsallaş t irilmiş özel mekanla rın, başka bir deyişle okulöncesi eğitim kurumlarının doğmasına neden olmuştur. Bu araştırma, okulöncesi e- ğitim kurumlarından olan anaokullarının çocukların ih tiyaç ve isteklerine cevap verirken kullandığı mekanla rın çocukların antropometrik verilerine, becerilerine, ilgi ve ihtiyaçlarına uygun olup olmadığının, çocukla rın mekanlarla olan etkileşimleri sonucu ortaya çıkan sorunların saptanması için, yöntem olarak gözlemleme çalışması yapılmış ve Örnek olarak seçilen anaokulla- rında ortaya çıkan problemleri ve nedenlerini saptaya rak bir ihtiyaç programı ve anahtar proje ile ilgili bir öneri geliştirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ABOUT THE EFFECT OF PRESCHOOL AND PRESCHOOL EDUCATIONAL THEARY ( M.Sc.Thesis ) Sevil CİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY February 1989 ABSTRACT The subject of this thesis is“A. research about the effect of preschool and preschool educational the ary”and comprises the kindergartens which are prescho ol educational institutions. The improvement of the technology and industry in the 20 th century caused various changeeuin the family structure. Specially due to economic conditions women have to work out of their home and their children to be left alone at home, or be left in the hands of uneducated babysitters. This created the need for special preschool educational like kindergartens. In this research on kindergartens which are the preschool educational institutions, visual ob servation method is used in order to determine, whether the space designed for children while serving the needs and requirements of the children are suitable to the needs, ability and antropometric data of the children and problems caused by effects of space on children. This research aimed to develope a proposal for a key project and a requirement program about the problems arisen and their causes on the chosen sample kindergar tens. Ill