Stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışanların performans algısı üzerine etkisi: Plastik üretim işletmesinde bir araştırma
The impact of strategic human resources management on the performance perception of employees: A research in the plastic manufacturing enterprise
  1. Tez No: 494053
  2. Yazar: EMİNE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN FİLİZÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi (SİKY), yatay ve dikey boyutları ile incelenen bir alandır. SİKY'nin yatay boyutu, İKY uygulamalarının birbirine uyum sağlayacak ve birbirini destekleyecek şekilde oluşturulmasıdır. Dikey boyut ise, İKY uygulamalarının örgütsel stratejilerle bütünleşmesi ve örgütün stratejik amaçlarını desteklemesini ifade etmektedir. Çalışmanın temel amacı, SİKY'yi kavramsal olarak açıklamak, SİKY'nin uygulama düzeylerinin tespit edilerek; çalışanların performans algısı üzerine etkilerini belirleyip, SİKY ve çalışanların performans algılarının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının bulunmasıdır. Bu bağlamda, plastik üretimi yapan bir işletmede gönüllülük esasına dayalı anket tekniği uygulanmış ve sonuçlar SPSS analizine göre yorumlanmıştır. Buna göre demografik değişkenlerin SİKY'de yaş ve eğitim değişkenlerinde farklılaştığı saptanırken, çalışanların performans algısının hiçbir demografik değişkende farklılaşmadığı görülmüştür. SİKY ile çalışanların performans algısı arasındaki ilişkinin varlığı tespit edilirken ilişkinin yönü ve etkisi model çerçevesinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic Human Resource Management (SHRM) is a field with horizontal and vertical dimensions. The horizontal dimension of SHRM is that Human Resources Management (HRM) practices are designed to adapt to each other and support each other. The vertical dimension refers to the integration of Human Resource Management practices into organizational strategies and to support organizational strategic objectives. The main purpose of the study is to explain the concept of strategic human resources management, identifying the level of strategic human resources management; Determine the effects of employees on performance perception and find out whether strategic human resources management and employee performance perceptions differ according to demographic variables. In this context, a survey based on volunteerism was applied to a plastic manufacturing enterprise and the results were interpreted according to the SPSS analysis. According to this, while demographic variables are found to differ in age and education variables in strategic human resources management, it has been observed that the performance perception of employees does not differ in any demographic variant. When the relationship between strategic human resources management and employees' perception of performance is determined, the direction and effect of the relationship is explained in the framework of the model.