Rivayetler ışığında nâfile namazlar
Rivayetler işiğinda nâfile namazlar
- Tez No: 494057
- Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada, nâfile namazların rivayetlerle tespiti, Hz. Peygamber'in bu namazları kıldığının veya tavsiye ettiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Farz namazların dışında kalan ve nâfile denilen Hz. Peygamber'in kıldığı veya tavsiye ettiği namazlar, devamlı ya da zaman zaman kıldığı müekked ve gayr-i müekked kısımlarına, her biri de farz namazlardan önce ve sonra kılınan revâtib ve müstakil olarak kılınan regâib kısımlarına ayrılmıştır. Başta farz namazların öncesinde ve sonrasında kılınan revâtib sünnetler olmak üzere teheccüd, kuşluk, istihare, hâcet, küsûf, tesbih, tevbe, tahiyyetü'l-mescid, istiskâ ve diğer namazlarının meşruiyeti, sünnet oluşu, hükmü, fazileti ortaya konmaya çalışılmış, ilgili rivayetlerin kaynakları verilmiş, sıhhat değerlendirilmeleri yapılmış, farklı mezhep ve anlayışa sahip âlimlerin söz konusu rivayetlere dair anlayış ve yorumları nakledilerek farklı bakış açıları gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it's aimed to iden tify of the supererogatory prayers by norrations, to Show our proghet prayed in this wey and he suggested them to us. Supererogatory prayers have some parts such as müekked, gayr-ı müekked, revatib and regaib. İt was tried to gut forward the legitimanion, provision, virtve of supererogatery prayers svehay teheccüd, duha, istihare, hacet, küsuf, tevbemorever the relevert sources are given their accuracy is assesed, the oginions of scholars are compered.