أثر الصلاة في تربية الإرادة (دراسة موضوعية في ضوء السنة النبوية
Nebevi sünnet ışığında namazın irade terbiyesine etkisi (Konulu çalışma)
- Tez No: 912928
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMOOD AL SAHEB, DR. MOHAMMED EİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Jordan University of Science and Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Praise be to Allah, Lord of the Worlds, and blessings and peace be upon our Master Muhammad, his family and companions, and those who follow him with kindness until the Day of Judgment, as yet: This study deals with the topic of“The effect of prayer in raising the will”and aims to explain the effect of prayer in raising and strengthening the will, through the Sunnah of the Prophet. This is within a scientific methodology: it is represented by tracing the hadiths of the Prophet, extrapolating them from the nine books, collecting the narratives on the topic and classifying them scientifically, then judging the narratives in other than the two truth books, then analyzing the hadiths, studying them, and employing them within the boundaries of the subject of the study and within its borders. This study consists of an introduction, and preface, and in three chapters: 1- As for the first chapter, it was titled“Raising the will by purifying the soul through prayer and forming proper personal prayer.”2- As for the second chapter, it was titled“Raising the Will by Organizing the Time of Prayer and Relating to the Mosque.”3- As for the third chapter, it was titled“Raising the Will by Performing Prayers Other than the Five Obligations.”This study concluded with several results, the most important of which are: The study confirmed that prayer has an effective effect on self-purification, and self-purification is a 145 basis for raising the will. The study showed that prayer implants in the believer good qualities such as integrity, calmness, sincerity, patience, and moderation, and with these qualities a healthy personality is formed from which a strong will stems. The study clarified that prayer is a basis for organizing and managing a Muslim's time, and this management is one of the most important elements in raising the human will. The study confirmed that prayer is the greatest refuge for the believer in raising a Muslim to commit to obeying his Lord and the best way to escape from falling into sins. With it, the Muslim can seek help in matters that bring him closer to Allah Almighty, and it is the fortress of the Muslim in all situations, and all of these meanings are the basis for raising, correcting and refining the will.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma“Namazın İrade Terbiyesine Etkisi”konusunu ele almakta ve namazın iradeyi güçlendirmedeki etkisini nebevi sünnet ışığı altında açıklamayı amaçlamaktadır. Bu bilimsel bir metodoloji dahilindedir: konuya dair kütübü tisa' kitaplarını tarayarak hadisleri araştırıp tespit etme, konuyla ilgili rivayetleri toplayıp bilimsel olarak tasnif etmektedir. Sahihayn dışındaki rivayetlerin hükmü konusunda araştırma ve tespitler takip edilmektedir. Bütün hadisler garibu'l hadis başlığında izah edilmekte ve şerhu'l hadis bağlamlarında izah edilip konuya uygunluğu tespit edilmektedir. Bu çalışma mukaddime, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır: 1- Birinci bölüm: Namazın nefis tezkiyesi ile istikametli bir şahsiyet oluşturmasının irade terbiyesine etkisi. 2- İkinci bölüm: Namazın vakit düzenlemesi ve mescitle irtibatlı olması bağlamında irade terbiyesine etkisi. 3- Üçüncü bölüm: Farz namazlar dışında nafile namazların irade terbiyesine etkisi. Bu çalışma neticesinde önemli sonuçlar elde edilmektedir, bunlardan en önemlileri: Namazın, nefis tezkiyesinde en önemli unsur olduğunu ve nefis tezkiyesinin irade terbiyesinde temel argümanlardan olduğunu belirtmiştir. Bu çalışma, namazın, mümine istikamet, sekinet, samimiyet, sabır ve itidal gibi iyi nitelikleri aşıladığını ve bu niteliklerle güçlü bir şahsiyet oluşumu sağlanmakta ve böylelikle irade terbiyesine güçlü etkisi ortaya konmuştur. Bu çalışmada, namazın, bir Müslümanın zamanını düzenleme ve yönetmede esas olduğu ve bu yönetimin insan iradesini yükseltmedeki en önemli unsurlardan biri olduğu ortaya konulmaktadır. Bu araştırmada, namazın, bir Müslümanı Rabbine itaat etmeye adamış bir kişi olarak yetiştirmede en büyük sığınak olduğunu ve böylelikle günahlara, hatalara düşmekten kurtulmanın en iyi yolu olduğunu göstererek irade terbiyesi üzerine etkisi belirtmiştir. Bütün bu noktalar irade terbiyesi ve takviyesinin temelini oluşturmaktadır.