Rivayetler ışığında kocanın eşini dövme meselesi
Topic of the husband beating his wife according to the hadith
- Tez No: 699300
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kadın-erkek ilişkilerinde gördüğümüz kadına fiziksel şiddet uygulanabileceği iddiası İslamiyet ile ilişkilendirilerek önemli bir tartışma alanı oluşturmuştur. Şiddetin dinî kültürden kaynaklandığı düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Şiddet uygulayan kişilerin kendilerini haklı çıkarabilmek adına pek çok delili ileri sürdükleri görülür. Fakat yaptıkları bu eylemlerin sağlam dayanağı yoktur. Bunu Kur'an ve Sünnetteki dayanaklarla ortaya koymak gerekir. Fakat şiddete başvuran kişilerin ne Kur'an-ı Kerim'de ne sünnette kendilerine gerekçe olarak gösterebileceği bir delil yoktur. Kanaatimize göre bu husus Kur'an'da yer alan ayetin yanlış yorumlanması ve Hz. Peygamber'den bu konuda nakledilen hadislerin delaletlerinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Naslarda geçen ifadeleri doğru anlayıp derinlemesine analiz ederek yaşamak ve tek bir ifadeyi çıkarlar doğrultusunda kullanmamak gerektiği bu meselenin önemli yönlerinden biri olmuştur. Allah Resulü'nün kadına karşı tutumu bilinen bir husustur. Hz. Peygamber, bir erkeğin hayatını paylaştığı eşine karşı merhamet ve şefkatle davranmasını oldukça önemseyerek, hanımlarına karşı iyi davrananların en hayırlı kimseler olduğunu belirtmiştir. Günümüzde yaşanan olaylardan yola çıkarak, kadınlara karşı aşağılayıcı ve baskıcı zihniyete sahip olan insanların uyguladığı davranışların, Kur'an'ın özüne ve Hz. Peygamber'in uygulamalarına uygun olmadığını düşünmekteyiz. Çeşitli bahanelerle kadına karşı gösterilen şiddet ve benzeri hal ve hareketler Hz. Peygamber'in bu konudaki uygulamaları ile tezat teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The claim that physical violence can be applied to women, which we see in malefemale relations, has been associated with Islam and has created an important area of discussion. The idea that violence originates from religious culture is not the truth. The idea that violence originates from religious culture does not reflect the truth. But it is clear that actions they take have no meaningful base. It is needed to show this with evidences in Sunnah and Quran. However, there is no evidence in the Qur'an or the Sunnah that those who resort to violence can show as a justification for themselves. In our opinion, this issue arises from the misinterpretation of the verse in the Qur'an and the misunderstanding of the provision of hadiths conveyed from the Prophet about this issue. It has been one of the important aspects of this issue that it is necessary to understand and analyze the expressions in the texts correctly and to live by analyzing them deeply and not to use a single expression in line with interests. Prophet's behavior to the women is a known issue. The Prophet cares about a man behavior having mercy and kindness to his spouse and says“The most beneficent person among you is the one who behaves best to their wives”. These occurrences happening today, behavior against woman from humiliating and oppressive minded people are not fit for the Qur'an's origin and Sunnah's values. Violence and movements against women with various pretexts contrast with the practices of the Prophet.