Hamzanâme'nin birinci cildi (İnceleme-metin)
The first volume of Hamzanâme (Study-text)
  1. Tez No: 494066
  2. Yazar: TUĞÇE SOYAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Sözlü gelenekte oluşmuş Hamzanâmeler ilk olarak şair Ahmedî'nin kardeşi tarafından 15.yüzyılda yazıya geçirilmiştir. Bu yüzden o kişiye Hamzâvî adı verilmiştir. anonim olan ve daha sonra yazıya geçirilen bu eserin, bir bütün olarak incelenebilmesi amacına bir adım daha yaklaşabilmek için bu tez hazırlanmıştır. Çalışmada Hamzanâme'nin birinci cildi ele alınmıştır. İstanbul Nadir Eserler Kütüphanesinde bulunan 1124 numaralı yazma çalışılmıştır. 110 varaktan oluşan ve Arap harfli olan bu metnin günümüz Türkçesine yazı çevrimi yapılmıştır. Sonrasında ise kahramanlar, motifler, dil ve üslup özellikleri incelenmiştir. Son olarak dizin ve kaynakçadan sonra metnin tıpkı basımı tezin sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hamzanâmes, formed in oral tradition, was the first written by the brother of poet Ahmedî in the 15th century. That's why he was called Hamzâvî. This thesis has been prepared in order to be able to take one step further in order to do this work. The first skin of Hamzanâme was handled in the study. text number 1124 in the Istanbul Rare Books Library has been studied. This text, which is made up of 110 page and Arabic letters, is translated into contemporary Turkish. Heroes, motifs, language and stylistic features were examined afterwards. Finally, after the index and the welding, the text is added to the end of the thesis.