İthalat ve ihracat işlemlerine yönelik muhasebe uygulamaları: Sivas ilinde dış ticaret yapan işletmeler üzerinde bir araştırma
Accouting applications over export and operations: A research over foreing trade compani̇es in Sivas province
- Tez No: 494076
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 183
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte küreselleşen dünya ekonomisinde dış ticaret işlemlerinin yeri ve önemi de giderek artmıştır. Bu ilerleme ülkeler arasındaki ulaşımı ve iletişimi daha da kolaylaştırmıştır. Bu ortamda, tüketiciler artan taleplerini yerel pazarlarda elde edemedikleri için uluslararası pazara yöneltmiştir. Mal ve hizmet üretenler veya arz edenler ise yerel pazarların yanında uluslararası pazarlarda daha kârlı satış yapabilme imkânına sahip olmuşlardır. Tüm bu işlemler ve ticaret aslında dünya ticaret hacmini ortaya çıkarmakta ve bu hacim değişen ihtiyaçlar ve teknolojiye bağlı yeni arzlarla daha da artmaktadır. Bu durum dış ticaret yapan firmaların sayısını arttırarak yerel rekabet ortamının yanında daha zorlu olan uluslararası rekabet ortamını ortaya çıkarmıştır. İşletmeler dış ticaretin oluşturduğu sert rekabet ortamlarına uyum sağlamak zorunda kalmışlardır. Böyle bir ortam işletmelerin uluslararası piyasadaki rekabette avantaj sağlayabilmeleri için dış ticaret işlemlerine hakim olmaları ve etkin kullanılan bir dış ticaret muhasebe sistemini zorunlu hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
As the technological improvement goes on very fast in the globalising world , foreign trade transactions has take a very significant place in the recent years. Due to this improvement communication and transportation between countries became more easier. At this stage, for the reason that consumers can not meet their demands in the local markets they steer for international markets. Goods and service producers or suppliers found chanse to sell products in both local and international markets. All these transactions and trade creats world trade volume and this volume increases more and more with recent suplies according to changing needs and technology. Because of this situation the number of exporting companies has increased, it also caused international competitation environment which is more challenging in addition to local ones. Compaines had to accomodate themself to tough international trade enviroment. İn such an environment in order to take advantage, companies had to use international account system effectively to control foreign trade operations.