Eskiçağ tarihinde Hannibal'in yeri ve önemi
The importance and place of Hannibal in ancient history
  1. Tez No: 494099
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BORA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Savaş kahramanlarının ve yetenekli savaşçıların büyük bir saygınlık gördüğü Eskiçağ'da, Hannibal kendine bunlar arasında müstesna bir yer edinmiş büyük bir komutandır. Genç yaşta Kartaca ordularının başına geçen Hannibal, büyük bir ordu ile ilk kez Alpleri aşmış ve savaş süresince savaş taktiklerinin en seçkin örneklerini uygulamıştır. Özellikle Cannae Savaşı, hem savaş taktiği hem de ordu disiplini açısından dünya savaş tarihinde örnek gösterilebilecek bir zaferdir. Hannibal, müttefikleri ve politik ilişkileri ile savaşı İtalya sınırları dışına taşımıştır. İtalya'da geri çekilmeye başladığı dönemde yani son yıllarında elinde küçük bir toprak kalmış ve müttefiklerini de kaybetmiştir. Fakat buna rağmen Roma'nın saldırmaya cesaret edemeyeceği kadar büyük bir tehdit olmaya devam etmiştir. Bireysel yetenekleri, politik vizyonu, yetiştirdiği disiplinli ordusu ve parlak zaferleri kendisini önemli kılan bazı faktörlerdendir. Hannibal hakkındaki tarihi bilgilerin tamamına yakını Roma tarihçilerinin kaleminden çıkmıştır. Buna rağmen, hatta sonunda Hannibal yenilmiş olsa da kendisinin dahi bir komutan olduğu gerçeği değişmemiştir. Öyle ki İkinci Kartaca Savaşı tarihe“Hannibal Savaşı”olarak geçmiştir. Bu çalışmanın ana amacı Hannibal'i tanıtmak ve uyguladığı savaş taktiklerini incelemektir. Bu doğrultuda, Kartaca ve Roma'nın savaş boyunca uyguladığı stratejiler, Bu devletlerin Makedonya Devleti ve Yunanistan'daki şehir devleti ligler ile olan ilişkileri, İkinci Kartaca Savaşı'nın sonucuna büyük etki eden İtalya şehirlerinin yerel politikaları, Kartaca'nın gerileyişi, Roma'nın bir İtalya gücü olmaktan çıkıp Akdeniz gücü haline gelme süreci değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Ancient Period when war heroes and talented warriors showed great reputation, Hannibal acquired an exceptional place as a great commander among them. Hannibal took up the command of the Carthage armies when he was just young, he passed The Alps first time with a colossal army and he applied one of the best examples of battle tactics during this war. Cannae, in particular, remained a victory to be held up as an example in the history of world in terms of both battle tactics and the discipline of the army in the history of war. Hannibal carried the war beyond the borders of Italy with the allies and political relationships. In his last years in Italy, in the decline period, he lost the control of most of the territories to Rome and he lost his allies. Even in this situation he and his army remained a serious threat as Romans didn't dare to attack him. His personal abilities, well trained and loyal army, courageous and bold movements, brilliant victories, political vision are the factors that made him important. Although his life was written from the viewpoint of his enemies and he was defeated in the end, even these drawbacks would not overshadow his supremacy. Hence, The Second Punic War held a place in history as“Hannibal's War”. The main aim of this study is to introduce Hannibal and to address his battle tactics. Added to this, the politics applied by Carthage and Rome during this war, the relationships of both countries with the leagues formed by city states in Greece and Macedon Empire, the local politics of Italian cities which had a great impact on the result of Second Punic War in Italy, decline of Carthage, the period that Rome became a Mediterranean power from being confined to Italy to being the master of Mediterranean are studied.