Eskiçağ tarihinde Sami göçleri
The semitic immigrations in ancient history
- Tez No: 206112
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bilindiği üzere, Samû Göçlerin Eskiçağ tarihinde oynadığı rol inkâr edilemez. Çünkübu göçler sonucundadır ki, Önasya toplumları gerçek hüviyetlerine kavuşmuşlardır.Samû göçlerin ilki, Akkad Göçleri'dir. MÖ. 2500'lerde Mezopotamya'ya girenAkkadlar'ın Arabistan yarımadasından geldikleri sanılmaktadır. Akkadlar,Mezopotamya'daki Sümer hakimiyetine son vererek, kendi devletlerini kurmuşlar ve MÖ.2350-2150 yılları arasında tüm Önasya dünyasını kontrolleri altında tutmuşlardır.Samû göçlerin ikincisi ise Amurrular (Martular) tarafından gerçekleştirilmiştir. MÖ. 3.Binyılın sonları ile MÖ. 2. Binyılın başlarında cereyan eden Amurru göçleri sonucunda III. UrSülalesi yıkılmış ve Mezopotamya'da tüm siyasal güç Samû Amurrular'ın eline geçmiştir.Amurrular'ın kurduğu en önemli devletlerden biri Eski Babil Devleti'dir.Samû göçlerin üçüncüsü ise Arami göçleridir. MÖ. 11.-9. yüzyıllar arasında vukubulduğu anlaşılan Arami göçleri sonunda Önasya'nın etnik ve siyasal yapısında önemlideğişmeler olmuştur.
Özet (Çeviri)
As it is known, it can not be denied the role of the Semitic Immigrations in AncientHistory. Because, at the end of these immigrations, the peoples in Ancient Fore Asia got thereal identies.The first of the Semitic Immigrations is Akkadian Immigrations. Akkadians penetratedinto Mesopotamia in 2500 B.C. It is supposed that they have come from Arabia. TheAkkadians ended the sovereignity of Sumerians in Mesopotamia and founded the AkkadianState. This state controlled the whole of Mesopotamia in 2350-2150 B.C.The second of the Semitic Immigrations is realized by Amorites (Martu). AmoritesImmigrations occured in the end of the 3 th Millenium B.C. and in beginning of the 2 ndMilenium B.C. In the end of this immigration The Third Ur Dynasty was ruined and theAmorites got all of the political power in Mesopotamia. One of the most important statesfounded by Amorites is the Old Babylonian State.The third of the Semitic Immigrations is Aramian Immigration. These immigrationsoccured between 11.-9. centuries B.C. At the end of the Aramian Immigration took placedimportant changes in the etnic and political structure of Ancient Fore Asia.