Yatırım teşviklerinin il ekonomilerine etkisi: Sivas ili üzerine bir inceleme
Impact of investment incentives on provoncial economies: A review on Sivas province
  1. Tez No: 494104
  2. Yazar: RAMAZAN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY NOYAN YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülke ekonomilerinin en önemli sorunları arasında bölgesel gelişmişlik farklılıkları yer alır. Üretimin belli coğrafya sınırlarında yoğunlaşması nüfusun bu bölgelere yönelmesine neden olmakta ve dengesiz bir nüfus dağılımı ortaya çıkmaktadır. Bölgesel gelişmişlik farkının bir diğer sebebi ise bölgelerin coğrafi konumlarının jeopolitik önem açısından farklılıklar göstermesidir. Bunun neticesi olarak bazı bölgeler gelişirken diğer bazıları gelişememektedir. Yine bunun yol açtığı gelir dağılımında bölgesel farklılıklar, nüfusun bölgeler arasında dağılımı, ülke içerisinde kaynakların dağılımı, kullanımı gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltmak ve bu farklılıkları ortadan kaldırarak bütünsel kalkınmayı sağlamak amacıyla hükümetler çeşitli politikalar uygulamaktadırlar. Bu politikaların merkezinde de teşvik uygulamaları yer almaktadır. Bu çalışmada da 2004 yılında uygulamaya konulan 5084 Sayılı Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Kanunu ile beraber devamında süregelen teşviklerin Sivas ili ekonomisine katkısı ele alınmaktadır. Bu bağlamda Sivas'ta bulunan, ölçek olarak istenen nitelikleri taşıyan firmalar ile anket yapılarak kanunun etkinliği konusunda tespitler ortaya konulmakta ve öneriler sunulmaktadır. Bu çalışma, geri kalmış bölgelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla oluşturulan politikaların etkinliğini Sivas örneği üzerinden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Böylece gelecekte planlanan politikaların gerekliliği, yeterliliği görülmeye çalışılacaktır. Bu çerçevede Sivas'ta Teşvik kanunundan faydalanan firmalara yönelik durum analizi, orunlar ve beklentilere yönelik bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde teşvik kavramı genel çerçevesi ile teorik olarak ele alınacaktır. Bölgesel kalkınma kavramı açıklanıp teşvik enstrümanları açıklanacaktır. İkinci bölümde, Türkiye'de teşviklerin geçmişten günümüze gelişiminden söz edilecektir. Üçüncü bölümde ise Sivas ilinin genel ekonomik profili hakkında bilgi verilerek anket uygulamasının sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Differences in regional development level is one of the most important problems of national economies. Concentration of production on certain geographical boundaries causes overpopulation on these regions and this reveals an unequal population distribution. Another reason of the difference in regional development level is the geopolitical differences between some regions, in term of geopolitical importance. As a result of this, some regions develop while others not. Again, this leads to problems such as regional differences in distribution of income, distribution of the population between different regions and distribution/usage of resources within the country. Governments implement a variety of policies and incentives to reduce the gap between regional development and to achieve balanced growth by removing these differences. In this study, in addition to law of Investments Incentive and Employment Increase (No. 5084), which has been in place since 2004, the ongoing incentives of Sivas province will be discussed. In this context, the determinations about law effectivity, by making a survey with companies which are in Sivas and have required qualities, are presented and some suggestions are offered. This studying aims that revealing politics effectivitywasa formed for progressing of the undeveloped regions and this will be explained on the basic of Sivas. So the necesstity and sufficiency of the future politicy will be understood. A survey has been made fore situation analysis and expectation of the companies that benefit from promation law. In first part of the studying, promotion will be explained theoreticaly. Both region progrssion and provation instruments will be described clearly. In second part, the progress of promotion in Turkey will be explained from past to present. And in third part it will be informed about Sivas's economical profile and survey's conclusions will be evaluated.