Eyalet-i Sivas'ta ekonomik ve sosyal hayat (I no'lu Sivas Ahkam Defterine göre)
Economic and social life in Sivas province (According to I numbered Sivas Register)
  1. Tez No: 494106
  2. Yazar: FULYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Başbakanlık Osmanlı Arşiv belgeleri içinde yer alan Ahkâm defterleri bulunduğu bölge hakkında ekonomik, sosyal, idari birçok alanda önemli bilgiler vermektedir. Bu tez de I Numaralı Sivas Ahkâm Defteri'nin vermiş olduğu bilgilere göre şekillenmiştir. Defterde 1329 hüküm bulunmaktadır. Hükümlere göre konular tımar, vergi, eşkıyalık ve aile başlıkları altında tasnif edilmiştir. Tez buna göre dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tımar sistemi büyüklüklerine göre has, zeamet, tımar olarak ele alınmış ve devletin bu sistemde yaşadığı problemler incelenmiştir. İkinci bölümde devletin aldığı vergilerden bahsedilmiş, buna göre vergi türleri ve ne gibi sorunlarla karşılaşıldığı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Sivas Eyaletinde eşkıyalık olayları incelenmiş, yönetimin yaptığı usulsüzlükler ve halkın kendi içinde yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise aile hayatından bahsedilmiş ve bu açıdan alınan başlık parası, mehir, nikâh, miras gibi konular üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many of economic, social and administrative areas provide important information about the region where Ahkam registers located in the documents of the Prime Ministry Ottoman Archives. This thesis has been shaped according to the information given by the Sivas Ahkam Register I. There are 1329 provisions in the register. According to the provisions, the subjects were classified under the titles of tımar, tax, banditry, family. The thesis consist of four parts accordingly. In the first part, the tımar system is considered as has, zeamet, tımar according to their sizes and examined the problems that the state lived in this system. In the second part, the taxation of the state is mentioned and it is emphasized that the types of tax and what kind of problems are encountered. In the third part, the cases of banditry in Sivas Province were examined and information about the irregularities of the administration and the troubles that the people lived in was given. In the fourth part, family life is mentioned and the topics such as title money, mehir, marriage, inheritance are discussed.