ABD Pennsylvania Eyaleti mantar üretim tesislerinde işletmelerin yapısal özellikleri ve üretim tekniklerinin incelenmesi
A Study on the production techniques and structural characteristics of mushroom farms in Pennsylvania USA
  1. Tez No: 8108
  2. Yazar: R.MEHMET YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi ABD PENNSYLVANIA EYALETİ MANTAR ORETÎM TESİSLERİNDE İSLETMELERİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE ORETÎM TEKNİKLERİNİN İNCELENMESİ R. Mehmet YüZBASIÜ?LU Ankara üniversitesi Fen" Bil imleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kâzım ABAK 1989, Sayfa: 136. Jüri: Prof. Dr. Kâzım ABAK.Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof. Dr. Menşure ÇELİK Çalışmada, ABD'nin mantar yetiştiriciliği ile üre tim tesislerinin yapısal ve teknik özellikleri incelenmiş tir, incelemede örnek olarak ABD'nin en önemli üretim merkezi olan Pennsylvania Eyaleti ele alınmıştır, ülkedeki mantar üretimi, tüketimi, dış ticareti, üretim maliyeti; üre tim sistemleri ve yöntemleri, tesislerin yapısal özelliklerinin geçmişi, bugünkü durumu ve yakın gelecekteki bekle nen gelişmeler dikkate alınarak araştırılmıştır. Elde e- dilen bulgular irdelenerek yorumlanmış; mantar yetiştiriciliğinin Türkiye'deki durumu ve geleceği konusunda sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler; ABD Mantar üretimi, tüketimi, dış ticareti, tesislerin yapısal özellikleri ve üretim teknikleri.
Özet (Çeviri)
i 1 ABSTRACT MastersThesi s A STUDY ON THE PRODUCTION TECHNIQUES AND STRUCTURAL CHARACTERISTICS OF MUSHROOM FA^KS IN PENNSYLVANIA USA, R.M. YOZBASIO?LU Ankara Uni versi ty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Kâzım ABAK 1989, Page: 136 Jury: Prof. Dr. Kâzım ABAK Prof. Dr. Y. Sabit A?A0?LU Prof. Dr. Menşure ÇELİK The production techniques and structural characteris tics of Mushroom farms in USA were studied. Pennsylvania State had been chosen as the research area because of its beeing the most important production centre in USA, as well as in the world. The production, consumption, export, import, costs of productions, productions systems and techniques of mushroom in USA were studied taking in consideration of such factors as the past and present Sitiuation of the struc tural characteristics of the farms, as well as of the ex pected developments in the near future The were analysed, and implications about the present situation of, and pros pective developments in mushroom growing in Turkey \ev.vords; USA mushroom production, consumption, export, import, Ccnstucticr. features cf mushrcs cr fa^s, production techni cues.