Kant'ın ahlak yasasının kutsal metinlere göre temellendirilmesi
The substantiation of Kant's moral theory according to holy texts
- Tez No: 494116
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH PAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Immanuel Kant'ın ahlak felsefesinin Hıristiyan ahlakıyla nasıl temellendiğini incelemeyi hedeflemektedir. Düşünce tarihinde Kant, geliştirdiği ödev ahlakıyla ahlak felsefesinin dönüm noktası olmuştur. Özellikle insanı“özgür bir varlık”olarak tanımlamasından dolayı felsefe tarihinde özgün bir ahlak felsefesi ortaya koyduğu kabul edilmektedir. Ancak Kant'ın ahlak görüşleri ile Hıristiyan ahlakı ilişkilendirildiğinde iki kavrayış arasında paralelliğin olduğuna vurgu yapılmaktadır. Yazının temel iddiası şudur: Kant her ne kadar ahlak felsefesinde yenilikçi bir izlenim yaratmış olsa da, Hıristiyanlık ahlakı onun görüşünü önemli ölçüde etkilemiştir. Bu iddiayı kanıtlamak için Hıristiyan ahlak ölçütleri incelenerek Kant'ın ahlak görüşünün Hıristiyan teolojisinin mirası üzerine oturduğu savı analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine how Immanuel Kant's moral philosophy has been based on the Christian morality. Kant has been the turning point in the history of the thought with the idea of moral philosophy that he developed it. It is accepted that he came up with an original philosophy of ethics especially while he is defining person as“free being”. But Kant's moral vision is when associated with Christian ethic between two understanding emphasized that of parallel. The basic claim of the thesis: Kant's moral philosophy, although it has created an innovative impression though, Christianity ethics influenced his opinion significantly. Criteria for Christian morality to prove this claim can be determined by examining the legacy of Christian theology, Kant's moral vision will be sitting on the analysis.