Communicative potentials of internet memes in cyberspace of Turkey: An analysis of caps culture
Türkiye siberuzamında internet memlerinin iletişimsel potansiyelleri: Caps kültürü analizi
  1. Tez No: 494142
  2. Yazar: BÜŞRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanallık, görsellik ve gündelik hayat yaratıcılığına dair öğelerin bileşiminde ortaya çıkan İnternet memleri siberuzamda yeni bir iletişim janrası oluşturmaktadır. Bu görsel imgeler hem bir gündelik yaratıcılık ürünü olarak hem de –İnterneti bir tür agora olarak düşünürsek- toplumsal bir fikir beyan etme aracı olarak 2000'li yıllarda önemli ölçüde popülerleşmiş ve İnternet kullanıcılarının kollektif yaratımları üzerinden haleti ruhiyelerini göstermek anlamında önemli bir potansiyel sergilemiştir. Bu tez, görsel tekniklerin, toplumsal görme biçimlerinin ve mizahın kendine özgü bi biçimde birleştirildiği bu memlerin, sosyolojik anlamlarına yoğunlaşarak, Türkiye siberuzamına nasıl adapte edildiğini araştırmayı amaç edinmektedir. Bu amaçla, Türkiye'nin caps kültürü incelenmektedir. Kaynağını altkültürel sanal bir topluluktan alan ve zaman içinde popüler kültüre işleyen capsler İnternet mem kültürünün de kültürel öncülleri olarak kabul edilen bazı 20. yüzyıl avantgard hareketlerinin motivasyonlarının izlerini taşımaktadır. Bu benzerlik iktidarın unsurlarını altüst etme çabası bakımından capslerin eleştirel potansiyellerine dair önemli bir gösterge oluştururken, bu görsellerde baskın olarak bulunan mizahi unsur da mizah ve toplumsal eleştiri arasındaki süreğen tartışmayı yeniden anımsatmaktadır. Bütün bunların ışığında bu çalışma birtakım caps koleksiyonlarını görsel retorik analizi çerçevesinde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Emerging at the intersection of the components of digitality, visuality and everyday creativity, Internet memes compose a new genre of communication on cyberspace. Both as a tool of everyday creativity and as a tool of public commentary –as the Internet is regarded as a new agora-, these visual imageries has become highly popular throughout the 2000s and illustrated a great site of analysis for exploration on the state of minds of Internet users through collective creation. This thesis aims at exploration of the adoption of Internet memes to Turkey's cyberspace via focusing on the sociological implications them in relation to ad hoc combinations of visual techniques, social modes of seeing and humor. To this end, this study provides an analysis of caps culture. Having its roots in a subcultural virtual community and penetrating into popular culture gradually, caps creations carry traces of the several 20th century avantgarde movements' motivations, which are the cultural antecedents of Internet meme culture. While this provides a crucial indication for critical potential in subverting the elements of power, the humorous element predominant in these items recalls a longstanding discussion on the relationship between humor and social critique. Taking all these into account, this thesis analyses a bunch of caps collections with a visual rhetoric perspective.