The production of refugee subjectivities in the state discourse: The case of syrian refugees in Turkey
Devlet söyleminde mülteci öznelliklerinin üretimi: Türkiye'deki Suriye'li mülteciler örneği
  1. Tez No: 494141
  2. Yazar: AYSEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KAYAALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Suriyeli mültecilerin öznelliklerinin devlet söyleminde ne şekilde üretildiğini incelemektedir. Suriyeli mültecilerin, 2011 yılı itibariyle başlayan Türkiye'ye doğru kitlesel göçü, Türkiye göç tarihi açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Hem Suriyeli mültecilerin kitlesel göçünün Türkiye'nin niceliksel olarak deneyimlediği en büyük göç hareketi olması hem de devletin dini temelli hayırseverlik söylemiyle görünürlük kazanmış kabul politikası bu göç hareketinin tarihsel olarak ayırt edici özellikleridir. Bununla birlikte, göç politikasında mültecilere yönelik yapısal düzenlemelere dair eksiklikler Türkiye göç tarihi açısından süreklilik arz eden bir hat olarak varlığını sürdürmektedir. Bu bakımdan, her bir göç hareketinin devlet söyleminde ne şekilde konumlandırıldığı ve bu göç hareketlerindeki mülteci öznelliklerinin ne şekilde üretildiği üzerinde durulması gereken bir çalışma alanıdır. Bu tezin ana hattını, devlet söylemi içerisinde oluş(turul)an farklı bağlamlar ve kurgular etrafında, Suriyeli mültecilerin öznelliklerinin üretilme biçimlerini araştırmak oluşturuyor. Bu bağlamda, bu tez devlet alanında ve devlet adına konuşan ana aktör konumundaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) bağlı siyasetçilerin söylemlerini merkeze almaktadır. Tez boyunca, AKP'li siyasetçilerin Suriyeli mülteciler hakkındaki söylemlerinde zamana, mekana ve hitap edilen farklı kitlelere bağlı olarak ortaya çıkan değişimlere odaklanılarak, söylem analizine dayalı bir inceleme yapılmaktadır. Sonuç olarak, Suriyeli mültecilerin öznelliklerinin devlet söylemindeki bağlamsal değişimlere bağlı olarak ortaya çıkan bir belirsizlik etrafında biçimlendirildiği ve üretildiği iddia edilmektedir. Suriyeli mültecilerin devlet söyleminde konumlandırıldığı farklı dini, tarihsel ve faydacı anlatılar ise bu belirsizliğin ana unsurları olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the subjectivities of Syrian refugees are produced in the state discourse. The mass wave of Syrian immigration starting from 2011 constitutes a milestone in the migration history of Turkey. This migration movement has two distinguishing characteristics: it is the largest mass migration Turkey has experienced in terms of the number of refugees and it has an acceptance policy of a religion-based discourse of philanthropy. However, the lack of structural regulations in the immigration policy concerning the refugees persists the historical trend observed in the past examples. In this respect, the positioning of each particular migration wave and the production of the refugee subjectivities in the state discourse present a worthwhile area of study. The main aim of this thesis is to investigate the constitution of the subjectivities of Syrian refugees in various contexts and imaginaries crafted/emerging within the state discourse. In this respect, this thesis focuses on the discourses of politicians affiliated with and speaking on the behalf the governing Justice and Development Party (AKP). The thesis employs discourse analysis to analyze the shifts within the statements of AKP politicians on the Syrian refugees depending on the time, the location and the audience. In conclusion, this study argues that the refugee subjectivities are shaped by and constructed around an uncertainty related to contextual changes in the state discourse. The various religious, historical and pragmatic narratives, in which the Syrian refuges are situated in the state discourse, will be discussed as the main aspects of this uncertainty.