Psikolojik danışmanların çok kültürlü psikolojik danışma yeterliklerinin psikolojik danışma becerilerini yordama düzeyi
The predictive level of multicultural psychological counseling competencies on counseling skills among counselors
- Tez No: 494169
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Psikolojik danışmanların, çok kültürlü Psikolojik danışma yeterliklerinin, psikolojik danışma becerilerini yordama düzeyini araştırmaktır. Araştırmanın evreni, İstanbul Avrupa yakası olarak belirlenmiş olup, bu evrenden çok aşamalı örneklem yöntemiyle seçilen 270 psikolojik danışman (174'ü (%64,4) kadın, 96'sı (%35,6) erkek) da örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmada Genel Tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada“Demografik bilgi formu”,“Çok kültürlü Psikolojik Danışma yeterlik Ölçeği (ÇKPDYÖ)”ve“Psikolojik Danışman Becerilerini Ölçmek için Danışma Beceri Ölçeği (DBÖ)”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Bağımsız iki örnek t-testi”,“Tek yönlü varyans analizi”ve“Doğrusal Regresyon analizi”gibi yöntemlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda Psikolojik danışmanların, çok kültürlü psikolojik danışma yeterliklerinin, danışma becerileri alt boyutlarından olan“Analitik beceriler”,“Zor danışanlar ve sosyokültürel farklılıklar”faktörlerini yordadığı görülmüştür. Özetle, Psikolojik danışmanların, danışma sürecinde, bir güç olarak faydalandığı çok kültürlü psikolojik danışma yetkinliklerinin, danışma becerilerini anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the prediction level of multicultural psychological counseling competencies on Counseling skills among psychological Counselors. The universe of this study was identified as Istanbul European side and 270 psychological counselors (174 (64.4%) female and 96 (35.6%) male) were selected as sample with multi-stage sampling method. Relational scanning model was used in general Survey models. The“Demographic information form”,“Multicultural Counseling competency Scale”and“Counseling Skill Scale for Measuring Psychological Counseling Skills”were used as data collection tools in the research. In the analysis of this research, methods such as“Independent samples t test”,“One way ANOVA”and“Linear regression analysis”were used. As a result of this study, significant prediction levels were found between multicultural competencies of psychological counselors and“Analitic Skills”,“Difficult client and sociocultural differencies”in the sub-dimensions of counseling skills. In sum, Multicultural counseling competence, in which use as a force in counseling process, has contributed positively to the counseling process.