Evli bireylerin sahip oldukları değerler, iletişim becerileri ve evlilik uyumu arasındaki yordayıcı ilişki
The predicted correlation among values of married i̇ndividuals, marital adjustment and communication skills
- Tez No: 494168
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmada evli bireylerin sahip oldukları değerler, evlilik uyumu ve iletişim becerileri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modeli sınamak hedeflenmiştir. Araştırma genel tarama modelinin bir alt çeşidi olan ilişkisel tarama modeline uygun olarak hayata geçirilmiştir. Araştırma 2017 yılı mart ve haziran ayları içerisinde İstanbul ilinde yaşayan random yöntemi ile seçilen 18 ve 70 yaş arası 600 evli bireye uygulanmıştır. Çeşitli sebeplerle araştırmacı tarafından uygulamaya alınmayan formlar çıkartıldıktan sonra çalışma grubu 392 kadın, 171 erkek evli bireylerden oluşmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak“Değerler Ölçeği (TSBÖ)”,“Evlilikte Uyum Ölçeği (ÇBASDÖ)”,“İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerini nitelemek için araştırmacının geliştirdiği“Kişisel Bilgi Formu”başvurulmuştur. Araştırmada Yapısal Eşitlik Modellemesi Analizi yapılmıştır. Ayrıca toplanan verilerin yüzde ve frekans hesapları“SPSS 18”paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre evli bireylerin sahip oldukları değerle evlilik uyumu arasında pozitif ve doğrusal doğrultuda ilişki varlığı saptanmıştır. Evli bireylerin evlilik uyumu ile en çok ilişkili olan değişken ise iletişim becerisi olmuştur. Bu iki değişken arasında pozitif ve doğrudan ilişki vardır. Evli bireylerin sahip oldukları değerler ile iletişim becerileri arasındaki yordayıcı ilişkiler irdelendiğinde, pozitif yönlü doğrusal bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationships between marital adjustment and communication skills, and to test the structural equality model of relationships between marital adjustment and communication skills. The research was conducted in accordance with a relational screening model, a subtype of the general screening model. The research was applied to randomly selected 600 married individuals aged between 18 and 70 years living in Istanbul in March and June of 2017. After the forms which were not taken into practice by the researcher for various reasons were extracted, the study group consisted of 392 female and 171 male married individuals. In this study,“Value Scale”,“Marriage Compliance Scale”and“Communication Skills Scale”were used as data collection tools. In addition, a“Personal Information Form”developed by the researcher was used to determine the demographic characteristics of the participants. Structural Equation Modeling Analysis was done in the study. In addition, percentage and frequency calculations of collected data were performed with“SPSS 18”package program. According to the results of the research, it was found that there is a positive and linear relationship between marital adjustment and the value of married individuals. Marital adjustment was the most relevant variable for married individuals. There is a positive and direct relationship between these two variables. When the predictive relationships between the values of married individuals and their communication skills are examined, it is seen that there is a positive linear relationship.