Psikolojik danışmanların danışma becerileri ile toplumsal cinsiyet algıları ve çokkültürlü yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between counseling skills and gender perceptions and multicultural competencies of psychological counselors
  1. Tez No: 914879
  2. Yazar: GÜLSENEM TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik danışmanların danışma becerileri ile toplumsal cinsiyet algıları ve çokkültürlü yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın verileri 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında Türkiye'nin farklı illerinde kamu ve özel kurumlarında çalışmakta olan 311 psikolojik danışmandan elde edilmiştir. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Danışma Beceri Ölçeği”,“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”ve“Çokkültürlü Psikolojik Danışma Yeterlikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde gruplar arası ortalama farklılıklarının anlaşılabilmesi bağımsız gruplar T testi, değişkenler arasındaki ilişkinin anlaşılabilmesi Pearson korelasyon analizi, değişkenlerin psikolojik danışma becerilerini ne düzeyde yordadığını saptayabilmek için regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında kadın psikolojik danışmanların erkek psikolojik danışmanlara nazaran hem danışma becerilerinin istatistiki açıdan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu hem de daha eşitlikçi cinsiyet rolleri tutumlara sahip oldukları görülmüştür. Lisans mezunu olan psikolojik danışmanların yüksek lisans mezunu olan psikolojik danışmanlara göre danışma becerilerinin daha yüksek olduğu, yüksek lisans mezunu psikolojik danışmanların ise lisans mezunu psikolojik danışmanlara oranla cinsiyet rolü tutumlarının hem daha eşitlikçi bir tutumda oldukları hem de bu konudaki farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Aynı zamanda çokkültürlü psikolojik danışma ile ilgili ders alan psikolojik danışmanların ders almayanlara göre daha eşitlikçi bir tutum sergiledikleri, psikolojik danışmanların hem toplumsal cinsiyet rolleri tutumunun hem de çokkültürlü psikolojik danışma yeterliklerinin süpervizör eşliğinde gerçekleştirilen danışma ve oturum sayısına göre istatistiki açıdan anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Toplumsal cinsiyet rolleri tutumunun ve çokkültürlü psikolojik danışma yeterliğinin danışma becerilerini negatif yönde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between counselors' counseling skills and their gender perceptions and multicultural competencies. The data of the study were obtained from 311 counselors working in public and private institutions in different provinces of Turkey in the 2023-2024 academic year. In this study,“Personal Information Form”,“Counseling Skills Scale”,“Gender Roles Attitude Scale”and“Multicultural Counseling Competencies Scale”were used as data collection tools. In the analysis of the data, independent groups t test was used to understand the differences, Pearson correlation analysis was used to understand the relationship between the variables, and regression analysis was used to determine the extent to which the variables explain counseling skills. IBM SPSS 26.0 program was used for data analysis. When the results of the research are examined, it is seen that female counselors have both significantly higher counseling skills and more egalitarian attitudes than male counselors, counselors with bachelor's degrees have higher counseling skills than counselors with master's degrees, and counselors with master's degrees have both a more egalitarian attitude and higher levels of awareness than counselors with bachelor's degrees. At the same time, it was concluded that counselors who took courses on multicultural counseling exhibited a more egalitarian attitude than those who did not take courses, both gender roles attitudes and multicultural counseling competencies of counselors differed significantly according to the number of counseling sessions and the number of counseling sessions with a supervisor, and both gender roles attitudes and multicultural counseling competencies predicted counseling skills in a statistically significant and negative direction.