Teknoloji bağımlılığının sınıf ortamında yarattığı sorunlara ilişkin öğrenci görüşleri
Student views about relating to the problems in the class environment created by technology addiction
  1. Tez No: 494180
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Lisans öğrencilerinin, teknoloji bağımlılığı düzeylerinin sınıf ortamında yaşadıkları öğretim ile ilgili sorunlara etkisini, öğrenci görüşlerine dayalı olarak belirlenmesini amaçlayan bu çalışma, tarama modeline uygun bir araştırmadır. Araştırma; 2016-2017 öğretim yılında Ankara, Gazi ve Hacettepe üniversitelerinin lisans programlarına devam eden 463 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın verileri; Kişisel Bilgiler Formu, Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği, Sınıf Ortamında Yaşanan Öğretimsel Sorunları Tarama Anketiyle birlikte toplanmıştır. Sosyal Ağ Bağımlılığı, Anlık Mesajlaşma Bağımlılığı, Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı ve Web Siteleri Bağımlılığı olmak üzere dört alt ölçeğe sahip likert tipi 24 maddeden oluşan Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği'nin geliştirildiği bu araştırmada ayrıca sınıf ortamında yaşanan öğretimsel sorunları tarayan likert tipi 25 maddeden oluşan bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler ile birlikte Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman Korelasyon Testi gibi non parametrik testler bir arada kullanmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde; açımlayıcı faktör analizleri ve güvenirlik analizleri için SPSS 21 paket programı kullanılmış olup, doğrulayıcı faktör analizleri için de LISREL 8.8 programı kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre; katılımcıların teknoloji bağımlılığı düzeyleri ile sınıf ortamında yaşadıkları öğretimsel sorunların miktarları arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Teknoloji bağımlılığı düzeyi arttıkça yaşanılan sorun miktarlarının arttığı belirlenmiştir. Teknoloji bağımlılığı düzeyleri; yaş grubu, sosyo-ekonomik düzey ve sınıf değişkenleri açısından farklı değilken bölüm, cinsiyet değişkenleriyle arasında anlamlı bir farka sahiptir. Teknoloji bağımlılığı düzeylerinin öğrencilerin gün içerisinde teknolojik uygulamalara harcadıkları süreye göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı olduğu bulunmuş olup, teknolojik uygulamalara harcanan süre arttıkça, teknoloji bağımlılığı düzeyinin de arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine whether instructional problems experienced by the undergraduate students in the classroom environment change according to their level of technology addiction is an appropriate research in the survey model. This study was carried out in 2016-2017 academic year with the participation of 463 students attending the undergraduate programs of Ankara, Gazi and Hacettepe universities. The data of this study was collected by using Personal Information Form, Technology Addiction Scale, Survey Questionnaire of Instructional Problems experienced in Classroom Environment. A questionnaire consisting of likert type 25 items that investigates instructional problems in the classroom environment and a Technology Addiction Scale which has four subscales named as Social Network Addiction, Instant Messaging Addiction, Online Gaming Addiction, Web Site Addiction consisting of 24 likert type items 4 subscales were developed and applied. In the analysis of the obtained data, nonparametric tests such as Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and Spearman Correlation Test were used together with descriptive statistics. The SPSS 21 program was used in the analysis and the factor analysis in the scale development process was conducted with LISREL 8.8 program. According to analysis; it was determined that there was a significant difference between the levels of technology addiction and amount of instructional problems they experienced in the classroom environment. According to the findings, as the level of technology addiction increases, the amount of problems increases. Levels of technology addiction do not differ significantly in terms of age group, socio-economic level and class variables, it shows a significant difference between gender and department. It was found that the levels of technology addiction were statistically significantly different according to the time spent by the students in the technological applications during the day, and it has been determined that as the time spent on technological applications increases, the level of technology addiction also increases.