Pozitif genç gelişimi temelli sınıf rehberliği programının ilkokul öğrencilerinin yaşam becerilerine etkisi
The effects of positive youth development based class guidance program on life skills of primary school students
  1. Tez No: 494196
  2. Yazar: GÜNNUR ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP NAZLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı Pozitif Genç Gelişimi Temelli Sınıf Rehberliği Programı'nın ilkokul öğrencilerinin yaşam becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma karma gömülü desenle desenlenmiştir. Karma yöntem nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı yöntemlerdendir. Araştırmanın nicel boyutunda yarı deneysel öntest, sontest, izleme kontrol gruplu 2x3'lük split plot desen kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise nitel araştırma modellerinden biri olan tekli durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Deney ve kontrol grupları cinsiyet ve sosyoekonomik dağılımlar dikkate alınarak kura ile belirlenmiştir. Deney grubu 21, kontrol grubu ise 20 öğrenciden oluşmuştur. Deney grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan Yaşam Becerileri Programı (12 hafta sınıf rehberliği, 12 hafta atölye eğitimi) uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise farklı bir uygulama (Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin yaşam becerileri düzeylerini belirlemek için Tomar ve arkadaşları (2016) tarafından geliştirilen Yaşam Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca nitel veriler oturum değerlendirme formu, öğrenci görüşme formu, ebeveyn gözlem formu, öğretmen gözlem formu ve ebeveyn odak grup görüşmesi ile toplanmıştır. İzleme testi, son test uygulamasından bir ay sonra gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının deneysel işlem öncesinde ilgili bağımlı değişkenler açısından denk olup olmadıkları ilişkisiz ölçümler için t testi ile incelenmiştir. Araştırma kapsamında yürütülen müdahale programının ilişki ve sosyal ilgi'yi oluşturan her bir alt boyut üzerindeki etkisi, karışık ölçümler için varyans analizi ile incelenmiştir. Deney grubundan elde edilen nitel verilerin özetlenmesi ve yorumlanmasında betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonunda deney grubundaki öğrencilerin Yaşam Becerileri Ölçeğinden aldıkları ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Uygulanan eğitim programı deney grubuna katılan öğrencilerin ilişki (farklılıkları yönetme, çatışma çözme, işbirliği yapma, sosyal beceriler ve iletişim), sosyal ilgi (başkalarıyla ilgilenme, empati, paylaşma ve besleyici ilişkiler) boyutuna ait yaşam becerilerinde artış sağladığını göstermiştir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin son test ve izleme testi ölçümleri arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Deney grubuna verilen eğitimin uygulamadan bir ay sonra da etkisinin devam ettiği görülmüştür. Araştırmada elde edilen nitel bulgular da, deney grubuna uygulanan Yaşam Becerileri Eğitim Programı'nın öğrencilerin yaşam becerilerine dönük olumlu etki ettiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the impact of the Positive Youth Development Guidance Program on the life skills of primary school students. This research was designed by mixed-embedded underpinning. Quantitative and qualitative research methods were used together in this study. As a quantitative method, a 2x3 split plot pretest –posttest control group semi-experimental design was used. As a qualitative method, a single case study was used. Study group of this study was the fourth grade students who are attending a public school in Yenimahalle, Ankara. The experimental and control groups were drawn by lot considering the gender and socio-economic distribution. The experimental group consisted of 21 students and the control group consisted of 20 students.The Life Skills Program (12 weeks classroom guidance, 12 weeks workshop training) prepared by the researcher was applied to the experimental group. A different treatment (Healthy Nutrition and Active Life Program) was performed for the control group. The Life Skills Scale developed by Tomar and colleagues (2016) was used to determine the life skills of the students in this study. In addition, qualitative data were collected through session evaluation form, student interview form, parent observation form, teacher observation form and parent focus group interview. The followup test was performed one month after the last test. t test was used to determine whether or not the experimental and control groups were equal in terms of dependent variables before the experimental procedure. The effect of the intervention program on each subscale composed of the relationship and social interest was investigated by means of variance analysis for mixed measures. Descriptive analysis technique was used to interpret qualitative data obtained from the experimental group. At the end of the study, it was found that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the students in the experimental group on the Life Skills Scale.The training program implemented has shown that the students participating in the experimental group provide an increase in life skills related to the dimension of relationship (managing differences, resolving conflicts, cooperating, social skills and communication), social interest (involving others, empathy, sharing and nurturing relationships). Additionally, there was a significant difference between the post-test and follow-up test scores of the students in the experimental group. It was found that the effect continued for a month after the training was given to the experimental group. The qualitative findings obtained in this study also indicated that the Life Skills Education Program applied to the experimental group had a positive effect on the life skills of the students.