Diz dejeneratif osteoartritli hastalarda klasik tedavi ile interferansiyel tedavinin karşılaştırılması
- Tez No: 49421
- Danışmanlar: PROF.DR. LALE CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Diz dejeneratif osteoartritinde klasik tedavi ile interferansiyel tedavinin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla, hastalara yüzeyel ısıtıcı ve progressif dirençli egzersizlerle birlikte bir gruba (n=20) kısa dalga diatermi, diğer gruba (n=20) ise interferansiyel akımlar uygulandı. Her iki grubun da ağrı şiddetinde, sabah tutukluğunda ve eklem hareket açıklıkları ile 100 m. yürüme ve merdiven çıkma aktivitelerinde anlamlı düzelmeler tesbit edilirken (ağrı ve quadriseps kasının ağırlık kaldırma gücü için p0.05). İnterferansiyel tedavi yönteminin klasik tedaviyle karşılaştırıldığında ağrı duyusunda, 100 m. yürüme süresinde azalma yönünden anlamlı bir üstünlüğü ortaya konarken (p0.05). İnterferansiyel tedavi uygulanan hastaların ağrı şikayetlerinin giderilmesi ile fonksiyonel kapasitelerinin arttırılmasında bu akımların lehine olumlu sonuçların alınması, diz dejeneratif osteoartritinin tedavisinde alışılmış klasik tedavi yöntemlerine alternatif olarak interferansiyel tedavinin de uygulanabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to compare the effects of interferential therapy with those of classical therapy in degenerative osteoarthritis of the knee joint, the patients (all the cases) had hotpack and progressive resistive exercise therapies and additionally one group (n=20) was treated with shortwave diathermy and the other group (n=20) with interferential therapy. In both groups, while there were improvements in pain score, morning stiffness, range of movement, a hundred-meter walking and climbing stairs (p0.05). When compared to classical therapy, interferential therapy had considerable superiority in decreasing pain score and the duration a hundred-meter walking and in increasing power of lifting mass of quadriceps muscle (p0.05). From these findings, it is concluded that interferential therapy may be an alternative to classical therapy in the treatment of degenerative osteoarthritis of the knee joint.