An investigation on the exit criteria of English language preparatory programs of Turkish universities: A delphi method analysis
Türkiye'deki üniversitelerin İngilizce hazırlık programlarındaki çıkış kriterleri üzerine inceleme: Bir delphi metod analizi
  1. Tez No: 494213
  2. Yazar: AYŞE DİLEK KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu üç aşamalı Delphi çalışmasının amacı Türkiye'deki üniversitelerin İngilizce Hazırlık Programları (İHP) için çıkış kriterlerini paydaşları olan İHP'ndaki ve İngilizce alan dersi veren fakültelerdeki öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini alarak ortaya koymaktır. Birinci Aşamada (açık uçlu Delphi), dört farklı üniversiteden katılımcıların gerekli dil becerilerini yazdıkları 472 komposizyon analiz edilmiştir. Altı öğretmen ve altı öğrenci ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmştır. İkinci Aşamada (yüz yüze Delphi), 10 üniversiteden 23 panel katılımcısı ile beyin fırtınsaı ve odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Üçüncü Aşamada (çevrimiçi Delphi anket uygulaması), önceki aşamalarn verileri kullanılarak oluşturulan 213 maddelik 5'li Likert-tipi bir anket farklı amaçlarla iki kez uygulanmıştır. Katılımcılar (n=40 ve n= 36) önceki 10 üniversitenin dokuzu ve sonradan eklenen bir üniversiteden olmuşlardır. İlk uygulama öğrencilerin üniversite öğrenimleri boyunca hangi dil becerilerini kazanmaları gerektiğini incelemiştir. İkinci uygulama ise sadece İHP'ndaki becerilere odaklanmıştır. 213 maddenin analizi sonucunda, 36 akademik beceriden 16'sının gerekli olduğunu ortaya konmuştur. Geriye kalan 177 beceri, hem akademik hem de genel İngilizce bakımından oylanmış, bunların 127'si akademik, 60'ı genel İngilizce becerileri olarak gerekli kabul edilmiştir. Sonuçlar, akademik becerilere doğru bir eğilim olduğunu göstermektedir. İlk iki aşamanın verilerini incelemede nitel, Üçüncü Aşamada verilerinde ise nitel veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucu, paydaşların fikirleri doğrultusunda üzerinde görüş birliği olan bir dizi dil becerisinin İHP'nın çıkış kriterleri olarak önerilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this three-phase Delphi study is to identify the exit criteria for the English Preparatory Programs (EPPs) in Turkish universities by gathering the opinions of students and teachers in EPPs and faculties. In Phase One (open-ended Delphi), 472 compositions describing the necessary skills by participants from four universities were analysed. Semi-structured interviews were made with six teachers and six students. In Phase Two (face-to-face Delphi), brainstorming and focus group discussions were held with 23 panellists from 10 universities. In Phase Three (online questionnaire Delphi), a 213-item 5 point Likert-type questionnaire that was designed using the data in the previous phases was administered two times with independent purposes. The respondents (n=40 and n= 36) were from nine of the previous 10 universities and an additional university. The first administration investigated what language skills should be gained throughout tertiary education. In the second administration, the focus was on the skills in EPPs only. The analyses of 213 items revealed that 16 of 36 academic skills were considered necessary. Of the remaining 177 skills rated both as academic and general English skills, 127 were accepted necessary as academic and 60 as general English skills. The results indicated an inclination towards academic skills. Qualitative data analysis methods were used to analyse the data in the first two phases, and quantitative data analysis methods were used in Phase Three. The result of the study is a suggestion of an agreed-upon set of skills as the exit criteria of EPPs considering the views stakeholders.