Öğretmen adayları için medya okuryazarlığı dersi öğretim programı tasarısı
Designing a media literacy curriculum for preservice teachers
  1. Tez No: 494214
  2. Yazar: CAHİT ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ERİŞTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu araştırma ile hizmet öncesi öğretmen eğitimi programlarında uygulanmak üzere bir medya okuryazarlığı dersi öğretim programı tasarısının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ardışık açıklayıcı karma desene göre tasarlanan bu araştırma, ihtiyaç analizi ve öğretim programı tasarısının oluşturulması olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, araştırma kapsamında geliştirilen medya okuryazarlığı becerileri ölçeği kullanılarak, çok aşamalı küme örnekleme yöntemiyle seçilen 865 öğretmen adayından veri toplanmış, maksimum çeşitlilik örnekleme stratejisiyle seçilen beş öğretmen adayı ile de yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, ihtiyaç analizi çalışmasında elde edilen verilere dayalı olarak, program geliştirme grubu tarafından medya okuryazarlığı becerileri dersi öğretim programı tasarısı geliştirilmiştir. Program tasarısı geliştirme sürecinde ihtiyaç analizi farklar yaklaşımı tekniğine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Benimsenen program geliştirme modeli, Demirel Eğitimde Program Geliştirme Modeli; program tasarım modeli ise yaşam durumları tasarımıdır. Eğitim amaçları, Bloom Taksonomisine uygun olarak geliştirilmiş, içeriğin düzenlenmesinde doğrusal programlama yaklaşımı temel alınmıştır. Geliştirilen program tasarısı; program geliştirme alan uzmanlarıyla yapılan odak grup görüşmesi ve medya okuryazarlığı, ölçme ve değerlendirme, iletişim bilimleri, eğitim felsefesi ve eğitim sosyolojisi, Türk dili alan uzmanlarının da yazılı görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmiştir. Program tasarısı; 6 genel amaç, 22 özel amaç, 166 gösterge ve eğitim amaçlarıyla uyumlu olarak geliştirilen içerik, öğretme-öğrenme süreci, ölçme ve değerlendirme öğelerini, uygulama ilkelerini ve örnek ders planlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a media literacy curriculum design to be implemented in preservice teacher education programs. This study is designed as sequential exploratory mixed method and consists of two phases which are identification of prospective teachers' levels of media literacy skills and development of curriculum design. In the first phase, data were obtained from 865 prospective teachers selected by multistage cluster sampling with the aid of a newly developed scale and semi-structured interviews were held with five prospective teachers selected by maximum variety sampling strategy. Based on the needs analysis, the second phase included development of media literacy skills curriculum design by the curriculum development team and evaluation of the curriculum design. In the curriculum development process, needs analysis was conducted based on deficiency needs analysis approach. Demirel Curriculum Development Model in Education was adopted as the curriculum development model and life situations design was adopted as the curriculum design model. The curriculum design is based on progressivist philosophy and constructivist learning approach. Instructional objectives were developed in compliance with Bloom taxonomy and the content was arranged based upon linear programming approach. The curriculum design was evaluated via a focus group interview held with curriculum development specialists and written feedback from media literacy, educational philosophy and psychology specialists. The curriculum design was finalized based on the obtained feedback. The curriculum design includes 6 goals, 22 objectives, 166 indicators, and content, teaching-learning experiences and evaluation elements that are compatible with objectives, guidelines for practice and sample lesson plans.