Yoğun bakım ünitemizde yatan sepsis ve septik şok tanısı almış hastalarda D vitamini ve magnezyum düzeylerinin mortalite ve morbiditeye etkisinin incelenmesi: Retrospektif çalışma
Investigation of the effect of vitamin D and magnesium levels on mortality and morbidity in patients diagnosed with sepsis and septic shock in our intensive care unit: A retrospective study
  1. Tez No: 634168
  2. Yazar: SUNA MEHTAP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu gözlemsel retrospektif çalışmanın amacı, yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda D vitamini ve Mg düzeyleri ile sepsis arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmamız 01.01.2017- 01.01.2019 tarihleri arasında Üniversite hastanemizin Anestezi ve Reanimasyon Yoğunbakım Ünitesinde sepsis ve septik şok tanısı alıp yatırılarak takip ve tedavi edilen 299 hastanın dosya ve elektronik ortam kayıtlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile gerçekleştirildi. Kayıtlardan yapılan değerlendirme sonucunda, Yoğun Bakım Derneği (Society of Critical Care Medicine- SCCM) ve Avrupa Yoğun Bakım Derneği (European Society of Intensive Care Medicine- ESICM) 2016 Sepsis-3 tanı kriterlerine göre sepsis tanısı alarak tedavi edilen hastalar incelendi. Dosya kayıtlarından sepsis tanı kriterleri tekrar değerlendirilerek sepsis tanısı bir defa daha ortaya kondu. Belirlenen kriterlere uyan hastalar çalışamaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, GKS(Glaskow koma skoru), prokalsitonin (PCT), C reaktif protein (CRP), D vitamini düzeyi, Magnezyum(Mg) düzeyi, hastalık ciddiyet skorlama sistemi olarak Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi Skoru (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II-APACHE II), Ardışık Organ Yetmezliği Değerlendirme Skoru (Sequential Organ Failure Assesment-SOFA) ve Basitleştirilmiş Akut Fizyoloji Skoru (Simplified Acute Physiology Score-SAPS II) ve gelişen mortalite ve morbidite durumları değerlendirilerek kaydedildi. Bulgular: Yoğun bakım ünitesinde sepsis ve septik şok tanısı ile takip edilen hastaların %84'ünde D vitamini düzeyi 20 ng/dL olan hastalarda yatış GKS, SOFA, APACHE II, SAPS II, CRP, Prokalsitonin düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamamıştır. (p>0.05) 65 yaş ve üstündeki hastalarda ölenlerde D vitamini düzeyinde yatışa göre istatistiksel olarak anlamlı azalmıştı (p=0,044). D vitamini düzeyinin hem yatışta ve hem de yoğun bakım ünitesinden çıkışta 20 ng/dL'nin altında olan hasta sayısı istatistiksel olarak çok daha anlamlı bir şekilde sepsis hastalarında fazlaydı(p0.05) Mg değerlerine göre hastalar değerlendirildiğinde, hipomagnezemi olan hastalar ile normomagnezemi olan hastalarda yatış GKS, SOFA, APACHE II, SAPS II, CRP, Prokalsitonin düzeyleri karşılaştırıldığında hipomagnezemi grubunda anlamlı artış fark bulunmuştur. (p0.05). Sonuç: Bu çalışmada; yoğun bakım tedavisi gerektiren sepsis ve septik şok hastalarında D vitamini düzeylerinin düşük olduğu, D vitamini düzeyinin düşük ya da yüksek olmasının mortalite üzerine etkisinin anlamlı bulunmadığı, ileri yaş hastalarda takip sırasında D vitamini düzeylerindeki düşmenin mortalite üzerine etkisinin olabileceği, Magnezyum yatış değerlerinin mortalite üzerinde anlamlı etkisinin bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this observational retrospective study is to evaluate the relationship between vitamin D and Mg levels and sepsis. Materials and Methods: Our study was carried out with the retrospective evaluation of the file and electronic media records of 299 patients who were diagnosed with sepsis and septic shock in Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit between 01.01.2017 and 01.01.2019. As a result of the evaluation made from the records, patients treated with the diagnosis of sepsis according to the Sepsis-3 diagnostic criteria (Society of Critical Care Medicine-SCCM and European Society of Intensive Care Medicine-ESICM 2016) were examined. Sepsis diagnosis was made once again by reviewing sepsis diagnostic criteria from file records. Patients meeting the determined criteria were included in the study. Demographic data, vitamin D and magnesium levels, procalcitonin levels, GKS, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II), Sequential Organ Failure Assesment (SOFA), Simplified Acute Physiology Score (SAPS II) scores and developing mortality and morbidity conditions were recorded. Results: Vitamin D level was 20 ng / dL(p>0.05). In patients who died at the age of 65 and over, vitamin D level decreased statistically significantly compared to hospitalization (p = 0.044). The number of patients whose vitamin D level was below 20 ng / ml both at hospitalization and at the exit from the intensive care unit was statistically much more significant in sepsis patients (p 0.05) When patients were evaluated according to Mg values, there was a significant difference in GKS, SOFA, APACHE II, SAPS II, CRP, Procalcitonin levels in patients with hypomagnesaemia compared to patients with normomagnesaemia. (p0.05). Conclusion: In this study; Vitamin D levels were found to be low in patients with sepsis and septic shock requiring intensive care treatment. The effect of low or high vitamin D on mortality was not significant, in elderly patients, a decrease in vitamin D levels during follow-up may have an effect on mortality. Magnesium values at hospitalization have no significant effect on mortality.