The impact of domestic debt on private investment in the Gambia
Gambiya'da iç borcu özel yatırım üzerindeki etkileri
- Tez No: 494242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KAĞAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İç borçlanma birçok gelişmekte olan ülke için açık finansman kaynağı olmuştur. Kanıtlar, iç borçların yerel para birimi cinsinden oluşması nedeniyle gelişmekte olan ülkelerin para birimi riskini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, iç borçlanma dış borçlardan daha yüksek faiz oranlarına sahiptir. Ayrıca, aşırı iç borçlanma, özel kredi ve yatırımın kalabalığına düşebilir. Bu bağlamda ana araştırma sorularımızı cevaplamaya çalışıyoruz. İlk olarak, iç borç Gambiya'da özel yatırım üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor mu? İkincisi, faiz oranı, özel yatırımlar üzerinde kalabalık bir etkiye sahip mi? Bu araştırma sorularını ampirik bir şekilde cevaplamak için, neoklasik yatırım fonksiyonuna dayanan bir yatırım modeli geliştirdik ve 1980-2013 yılları arasındaki yıllık zaman serisi verilerini değerlendirdik. Bağımlı değişken, özel yatırım ve açıklayıcı değişkenler arasındaki bağları incelemek için, Autoregressive Distributed Lag (ARDL) modeli kullandı. Sınırların test sonucuna dayanarak, değişkenlerimiz arasında uzun vadeli bir ilişki olduğuna dair kanıtlar vardı. Dahası, iç borç stokunun kısa vadede özel yatırımlar üzerinde olumsuz etkisi olduğu tespit edildi. Öte yandan, reel faiz oranları uzun vadede özel yatırımlar üzerinde kalabalık bir etkiye sahipken kısa vadede olumlu bir etki yarattı. Bu çalışma, iç borçlanmanın seviyesini optimum veya sürdürülebilir seviyelere çekebilmek için sürdürülebilir mali ve para politikaları oluşturma konusundaki karar vericiler için bir rehber olacaktır. Ayrıca, herhangi bir ülkenin ekonomik büyümesinde ve kalkınmasında kilit bir sütun olan özel sektörün etkinleştirilmesi için araçlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, domestic borrowing has been a major source of deficit financing for many developing countries. Evidence suggests that this form of funding saves developing countries from currency risks as domestic debts are denominated in the local currency. However, it carries higher interest rates than external debts. Also, excessive domestic borrowing might crowd out private credit and investment. It is in this context that we seek to answer our main research questions. First, does domestic debt have a negative effect on private investment in the Gambia? Second, does interest rate have a crowding-out effect on private investment? To answer these research questions in an empirical way, we developed an investment model based on the neoclassical investment function and considered an annual time series data set from 1980 to 2013. To examine the nexus between our dependent variable, private investment, and the explanatory variables, we used an Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model. Based on the bounds test result, a long run relationship exists between our variables. Furthermore, domestic debt was found to have a negative effect on private investment in the short run. On the hand, the real interest rates had a crowding-out effect on private investment in the long run but a positive effect in the short run. This study will be a guide for policymakers on formulating fiscal and monetary policies to curb the level of domestic borrowing to optimal or sustainable levels. It will also provide them will tools to enable the private sector which is a key pillar in any nation's economic growth and development.