Turkey's foreign direct investment in Southern Africa: A comparative regional macro-risk data envelopment analysis
Türkiye'nin Güney Afrika'daki doğrudan yatırımları: Karşılaştırmalı bölgesel makro risk verileri zarflama analizi
- Tez No: 494243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL YÜCE DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uluslararası ticari riskler, dünya ticaret hacmi ile birlikte oransal olarak çok önemli bir artış yaşamaktadır. Bundan dolayı yatırımcıların piyasalara çıkmadan önce daha doğru, etkin ve objektif bilgi elde etmeleri zorunlu hale gelmiştir. Bu araştırma, Güney Afrika Bölgesine yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılara, bu bölgede seçilen on iki ülke ile Türkiye'nin bir makro risk kıyaslama imkanını sunmaktadır. Bu amaca ulaşmak için, çoğu ülke risk değerlendirme çalışmalarında, istatistiksel açıdan DYY girişlerini etkilemekte önemli olduğu tespit edilen makroekonomik değişkenleri dahil ettik. Bu değişkenler, çalışılan ülkelerin etkinlik puanlarını değerlendirmek için kullandığımız veri zarflama analizi (DEA) yöntemiyle, girdi ve çıktı olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırmamızda 2005 ile 2012 yılları arasındaki çalışma değişkenleri verileri için üç DEA modeli, Super BCC-I, Super BCC-O ve Super SBM-V, uygulanmıştır. Bu modelleri çalıştırmak için DEA Solver Learning 8.0 sürümünü kullandık. Sonuç bize on üç ülkeden altı ülkenin tüm modellerde ortalama olarak en iyi etkinliğe sahip olduğunu ve doğrudan yatırım yapmak için en düşük makro riske sahip ülkeler olarak değerlendirebileceğimizi gösterdi. Genel olarak sadece belirli sektörlerde yatırım yapmak için en cazip ülke olarak Botsvana bulundu. En son olarak, bu bölgeye yatırım yapacak ülkelere, verimlilik puanı sıralamasına göre en uygun pazara girme stratejilerine dair öneriler yaptık.
Özet (Çeviri)
In an international trade environment that has become more volatile as the volumes of trade increase, it has become imperative for investors to possess the most accurate and objective information provided in a timely fashion. This research aims to provide Turkish investors who are looking to invest in Southern Africa with a macro-risk classification of twelve countries of this region in direct comparison to Turkey for foreign direct investment (FDI) purposes. To reach this objective, we incorporated the macroeconomic variables which have been found to be statistically significant in influencing FDI inflows in most country risk assessment studies. These variables were divided into two groups which are inputs and outputs as mandated by the data envelopment analysis (DEA) method which we used for assessing the efficiency scores of the countries under study. Three DEA models were run namely Super BCC-I, Super BCC-O and Super SBM-V for the data on study variables from 2005 to 2012. We used DEA Solver Learning version 8.0 for running these models and the results showed that six countries out of the thirteen were averagely super-efficient on all the models thus we considered them as countries with the lowest macro-risk for FDI purposes. On overall Botswana was found to be the most attractive country for investing in but only for specific sectors. We then made recommendations on how best to invest in all the countries according to their achieved efficiency scores rankings.