İnsan kaynakları bölümlerinde başlangıç düzeyi çalışanlarda aranacak yetkinliklerin belirlenmesi
Determination of initial level human resources professionals competencies
- Tez No: 494246
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BENLİGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Organizasyonlar yaşadıkları tecrübelerle dış etkenler yerine kendi içlerindeki potansiyel gelişme alanlarına odaklanmanın onlara daha fazla başarı getireceğini öğrenmişlerdir. Bu durum organizasyonlarda potansiyel gelişme alanı olarak insanı ön plana çıkarmış ve insan kaynakları alanındaki temel anlayışların ve rollerin değişmesini sağlamıştır. Yaşanan değişim, insanın organizasyon içinde bilinçli bir şekilde konumlandırılmasını gerektirmiş ve yetkinlikler de bu gerekliliğin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Nedenlerin fazlaca sorgulandığı bu çevrede, yetkinlikleri belirlemede ve yönlendirmede büyük etkisi olan insan kaynakları çalışanlarının yetkinliklerinin ne olması gerektiği önem kazanmıştır. Bu sorgulama, en temelde başlangıç düzeyi insan kaynakları çalışanlarının yetkinliklerinin belirlenmesi konusunda daha fazla çalışma yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışmanın amacı, başlangıç düzeyi insan kaynakları çalışanlarının yetkinliklerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda tasarlanan araştırmaya 361 insan kaynakları çalışanı katılmıştır. Veri, katılımcılara uygulanan anketler aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen verilerle yapılan faktör analizi sonucunda başlangıç düzeyi insan kaynakları çalışanlarında bulunması gereken yetkinliklerin sekiz faktör altında toplanacağı görülmüştür. Söz konusu faktörler iş zekası, küresel ve kültürel etkililik, insan kaynakları uzmanlığına ilişkin bilgi, kanıt sunma, kişisel etkililik ve duyarlılık, aktif olma ve problem çözme, güven verici ve etik davranma, ilişki yönetimidir.
Özet (Çeviri)
Organizations have learned that focusing to the potential development areas inside instead of external effects would bring more success. This situation takes human to step further as a development area and lead changes about the human resources approaches and roles. Experienced change makes it necessary for human to be placed in organization consciously and competencies emerged as a product of this necessity. What competencies human resources professionals, who have a significant influence on defining and directing competencies, should have becomes more important on this very questioning environment. This questioning makes it more necessary to work more on defining the competencies of human resources professional on fundamental basis. The purpose of the study is to determine the competencies of initial level human resources professionals. 361 human resources professionals joined study which is designed in accordance with this purpose. Data were collected with surveys. The competencies of initial level human resources professionals gathered under 8 factor as a result of applied factor analysis. These factors, business acumen, global and cultural effectiveness, knowledge of human resources expertise, submission of evidence, individual effectiveness and sensitiveness, being active and solving problems, reassuring and ethical behavior, relationship management.