The effective use of digital image in advertising design process
Reklam tasarım sürecinde dijital görüntünün etkin kullanımı
- Tez No: 494247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN DUYGU ERİŞTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital görüntünün reklam tasarım sürecindeki etkin kullanımını incelemek ve reklamcılığın gelişiminde özellikle açık hava reklamcılığında dijital görüntünün oynadığı rolü incelemektir. Dijital teknolojideki hızlı ilerleme, reklamcılık profesyonellerinin teknolojik gelişime ayak uydurmak için reklam endüstrisinin dijitalleştirilmesine dönüşmesine neden oldu. Bu çerçevede, çalışma reklamcılık sektöründeki 7 uzmanla derinlemesine görüşmeler yaparak yürütülmüştür. Görüşmeler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Katılımcılar, dijital görüntünün reklam üretimini nasıl etkilediğini ve reklamcılık üretimindeki en iyi uygulamalarını ve kullanımlarını açıkladı. Sonuç olarak, dijital imajın reklam üretimiyle entegrasyonunun reklam altyapısını dramatik bir şekilde yeniden şekillendirdiği söylenebilir. Ayrıca, dijital görüntülerin reklam tasarım sürecinde etkin bir şekilde kullanılması ajansların yüksek kalitede reklamlar, en az maliyetle ve kısa sürede kolayca oluşturmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to study the effective use of the digital image in advertising design process and to find out the role played by the digital image in the development of advertising especially in outdoor advertising. The rapid progress in digital technology has caused the advertising professionals to transform to the digitization of the advertising industry in order to keep pace with the technological development. Within this framework, the study was conducted by doing in-depth interviews with 7 experts from the advertising industry. The interviews were analyzed by descriptive analysis method. Participants explained how digital image impacts advertising production and what the best practices and uses of the digital image in advertising production. As a result, it can be stated that the integration of digital image with advertising production has reshaped the infrastructure of advertising dramatically through its positive reflection in the advertising design process. Also, making effective use of the digital image in advertising design process can help agencies to create high-quality advertisements easily, with least cost and in a short time.