Determinants of electricity consumption in Turkey
Türkiye'de elektrik tüketiminin belirleyicileri
  1. Tez No: 494251
  2. Yazar: BAŞAK SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de elektrik tüketiminin belirleyicilerinin neler olduğunu ortaya koymaktır. Elektrik tüketimi seviyesinin belirleyicileri olarak, kişi başına gelir, sanayileşme düzeyi, finansal gelişme, eğitim düzeyi, karbon emisyonu, fiyat, kentleşme, ticaretin açıklığı verileri 1960-2016 yılları arasında kullanıldı. Ekonometrik tahminler Phillips ve Hansen'ın (1990) Fully Modified OLS (FMOLS) ve Park'ın (1992) Canonical Eş Bütünleşme Regresyon (CCR) modelleri kullanarak yapılmıştır. Yapılan ekonometrik analizlerden elde edilen sonuçlar Türkiye'de elektrik tüketimi üzerinde, gelir ve karbon emisyonlarının pozitif bir etkiye sahip olduğunu, kentleşme ve fiyatın ise elektrik tüketimi üzerinde ters yönlü negatif etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Diğer değişkenler istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç vermemiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine electricity consumption in Turkey. We used annual data from 1960 to 2016 for electricity consumption level, per capita income, industrialization level, financial development, education level, carbon emission, price, urbanization, trade openness. The estimation is done by using the Phillips and Hansen's (1990) Fully Modified OLS (FMOLS) and Park's (1992) Canonical Cointegrating Regression (CCR) models. The estimations attained the results of income and carbon emission having a positive effect while urbanization and price employed a negative effect on the consumption of electricity in Turkey. The other variable showed no statistically significant results.