Evli bireylerin evlilikte problem çözme becerilerinin duygusal zeka ve algılanan ebeveyn ilişkisi yönünden incelenmesi
Examination to marital problem solving skills in terms of emotional intelligence and perceived parental relationship on married individuals
  1. Tez No: 494254
  2. Yazar: MEHMET TÜKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, evli bireylerin evlilikle ilgili problemleri çözme becerilerinde, duygusal zeka ve algılanan ebeveyn ilişkisinin yordayıcı olup olmadığını belirlemek amacıyla, 342 (226 kadın, 116 erkek) evli birey üzerinde yürütülmüştür. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre desenlenmiştir. Veriler internet üzerinden toplanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Evlilikte Problem Çözme Ölçeği”,“Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği – Kısa Form”ve“Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 22 paket programında, bağımsız örneklem t testi, iki yönlü ANOVA, çoklu doğrusal regresyon ve hiyerarşik regresyon yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, evlilikte problem çözme becerileri; evlilik süresine, çocuk sahibi olunmasına, çatışmayı kimin başlattığına ve kişinin eşinde sağlıkla ilgili bir problem olmasına göre anlamlı biçimde farklılaşmaktayken; cinsiyete, yaşa, çalışma durumuna ve kişinin kendisinde sağlıkla ilgili bir problem olmasına göre anlamlı biçimde farklılaşmamaktadır. Aynı zamanda evlilikte problem çözme becerilerinin evlilik süresine, çocuk sahibi olunması ve çatışmayı kimin başlattığına göre farklılaşmasında, yaş ve çalışma durumuna göre farklılaşmamasında cinsiyetin etkisinin olmadığı görülmektedir. Evli bireylerin evlilikle ilgili problemleri çözme becerilerinin, algılanan anne ilgisiz, koruyucu ve demokratik tutum ile anlamlı ilişkisi olduğu; algılanan anne otoriter ve bağımlı tutumla ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmektedir. Evlilikle ilgili problemleri çözme becerilerinin, algılanan baba otoriter, ilgisiz, koruyucu ve demokratik tutumla anlamlı ilişkisi olduğu; algılanan baba bağımlı tutumla ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmektedir. Ayrıca evlilikte problem becerilerini, duygusal zeka birinci sırada, algılanan ebeveyn ilişkilerinden anne demokratik ve bağımlı tutumlar ikinci sırada yordamaktayken; algılanan baba ebeveyn ilişkileri yordamamaktadır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılarak klinisyenlere ve sonraki araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study are conduct on 342 married individuals (226 females, 116 males) to determine whether married individuals are able to predict emotional intelligence and perceived parental relationship in their marital problem solving skills. The study is design according to the relational screening model. The data are collected over the internet.“Personal Information Form”,“Marital Problem Solving Scale”,“ Trait Emotional Intelligence Questionnaire – Short Form”and“ Perceived Parental Relationship Behavior Scale”are use as data collection tools in the study. The data are analysis by independent sample t test, two way ANOVA, multiple linear regression and hierarchical regression methods in the IBM SPSS Statistics 22 package program. According to the findings of the research, problem solving skills in marriage differs in terms of the time of marriage, the birth of a child, the one who initiates the conflict, and the health status of one's spouse istatiscally significant while it does not differ istatistically significant in terms of sex, age, working status, and his/her own health problem. At the same time, it seems that problem-solving skills in marriage do not have a gender effect on the marriage duration, the child ownership and the differentiation according to who started the conflict. Gender does not affect the problem solving skills of marriage according to age and working status. The problem solving ability of married individuals related to marriage is significantly related to perceived mother disinterested, protective and democratic attitudes; it is seen that there is no meaningful relationship with perceived mother's authoritarian and dependent attitudes, on contrary. The ability to solve problems related to marriage is significantly related to perceived father-authoritarian, indifferent, protective and democratic attitudes; it is seen that there is no meaningful relation with perceived father-dependent attitudes. In addition, problem solving skills in marriage can be predicted by emotional intelligence in the first place and mother democratic and dependent attitudes in perceived parental relations in the second place whereas the perceived father does not predict parental relationships. Findings are discuss in the light of literature and suggestions for clinicians and next researches are present.