Havayolu işletmelerinde motivasyonu etkileyen ücret dışı faktörlerin iş tatminine etkisi: Havayolu sektöründe bir uygulama
The effect of non-wage motivation factors on job satisfaction: A study in the airline industry
  1. Tez No: 494253
  2. Yazar: MUSTAFA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hava yollarında çalışan kabin memurlarının ücret dışında motivasyonunu etkileyen faktörlerin onların iş tatminlerine etkisinin araştırılmasıdır. Türkiye'de hava yollarında konuyla ilgili bir çalışmanın yapılmamış olması çalışmanın yapılmasındaki en önemli etkendir. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. İlk bölümde motivasyon kavramı, motivasyonun benzer kavramlarla ilişkisi, motivasyon kuramları, motivasyona özendirici araçlar ve motivasyonun iş tatminine etkisi incelenmiştir. İkinci bölümde hava yolu taşımacılığı kavramı, motivasyonun çalışan performansına ve verimliliğine etkisi ve ücret dışındaki motivasyon faktörlerinin havayolu çalışanları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son bölümde ise, oluşturulan model çerçevesinde, çeşitli demografik unsurların ve ekonomik araçlar dışında motivasyonda özendirici araçların çalışanların iş tatminleri üzerindeki etkilerini ölçmeye yönelik bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of factors affecting the motivation of airline cabin employees on their job satisfaction. The most important factor in carrying out the study is that there is no research done in Turkey regarding airline companies. The study consists of three parts. In the first part, the concept of motivation, the relation between motivation and similar concepts, motivation theories, motivational incentive tools and motivational effects on job satisfaction are examined. In the second part, the concept of airline transportation, the effect of motivation on employee performance and productivity, and the effect of motivation factors on airline employees are examined. In the last section, there is an application to measure the motivational incentives of employees on job satisfaction, except for various demographic factors and economic instruments, in the framework of the created model.