İnsan asansörlerinde TS en 81-20 ile TS en 81-1/2 standartlarının karşılaştırılması
Comparison of TS en 81-20 and TS en 81-1/2 standards i̇n passanger elevators
- Tez No: 494255
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma 2010 tarihli eski TS EN 81-1/2 standardından 2014 tarihli yeni TS EN 81-20 standardına geçişteki adaptasyon probleminin giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede eski standarttan yeni standarda geçişte değişen güvenlik tedbirleri maddeleri ile birlikte karşılaştırılıp incelenmiştir. Standart geçişindeki değişen güvenlik tedbirleri üretim ve montaj yapan firmaları etkilemektedir. Daha önceki standart geçişlerinde yeni montaj asansörlerin büyük oranda güvensiz rapor aldıkları tespit edilmiştir. Hazırladığım tez çalışması geçiş sürecindeki problemleri gidermede yardımcı olacaktır. Tezi hazırlarken eski ve yeni standartlar incelenerek ilgili maddeler karşılaştırılmış daha sonra güncel sempozyumdaki bildirimler değerlendirilerek çalışma tamamlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümü olan giriş kısmında asansör standart geçmişi ve Türk Standardları Enstitüsü verilerine göre ülkemizdeki güvensiz asansör oranı incelenmiştir. Geriye kalan beş bölümde asansör sistemleri kısımlarına göre değişen güvenlik tedbirleri incelenmiştir. Yeni standardın gelmesiyle insan ve yük asansörlerinde kullanıcı ve çalışanlar için daha güvenli hale getirilmiştir. Firmaları ve bireyleri bilgilendirme anlamında yapılan çalışmalar geçiş sürecini hızlandırmaya katkısı büyüktür.
Özet (Çeviri)
This study aimed at how to prevent the problem of adaptation in transition from the old TS EN 81-1/2 standard in 2010 to the new TS EN 81-20 standard in 2014. In this context, the security measures which change in transition from the old standard to the new one have been examined and compared with contents. The security measures that change in standard transition affect the firms which manufacture and install. The former standard transitions, it is determined that the new elevator installations have insecure reports substanlially. The findings of this study benefit to resolve the problems in transition. By analyzing the new and old standards related substances are compared. Then, the notifications in the current symposium are evaluated. Hence, the study is completed. İn the introduction, the first part of study, the rate of insecure elevator is examined according to the history of elevator standard and data of Turkish Standard İnstitution. I the following, we searched out the systems of the elevators, security measures which varies according to their different kind. In the wake of new standard, the elevators carry human and loads became more secure both for the users and workers. The tasks to inform the firms and individuals contributed much to the acceleration of the traditional period.