Uluslararası sistemde kamplaşma: I. ve II. Dünya Savaşı
Polarization of the international system : I. and II. World War
- Tez No: 494275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma uluslararası sistemin kamplaşmasına sebep olan etkenleri incelemektedir. Uluslararası sistemde kamplaşma, ittifak guruplarının gerginleşerek bloklaşması sürecini ifade etmektedir. Bu yönüyle kamplaşma olgusu ele alınırken, uluslararası sistemin istikrarı, uluslararası sistemde kutupluluk ve ittifak oluşumları ile ilgili ortaya konan çalışmalar incelenmiştir. Uluslararası sistemin aktörlerinin kimi zaman birbirleri arkasına takılarak kamplaşma sürecini hızlandırmaları, kimi zamanda birbirlerini dengelemekten kaçınmaları, aynı sistem koşullarında kamplaşma olgusunun ortaya çıkışı ile ilgili farklı durumlar ortaya çıkartmaktadır. Kamplaşmanın meydana geldiği sistemdeki güç dağılımının anlaşılması ve mevcut koşullarda meydana gelecek ittifak davranışları, kamplaşmanın sebeplerini anlamak adına başvurulması gereken temel konulardır. Kamplaşmanın gerçekleştiği sistemi anlama ve anlamlandırma çabası olarak mevcut literatür incelenmiş ve uluslararası sistemin kamplaşma üzerindeki etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kamplaşmanın sebepleri üzerine sistem düzeyinde bir açıklama arayışında olan bu çalışma, kamplaşma olgusu altında yatan temel dinamikleri aktörlerin güç eşitliği/eşitsizliği ile açıklamak iddiasındadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors that lead to the polarization of the international system. Polarization in the international system refers to the tightening of the alliance groups in the process of blocking. In this respect, studies on the stability, polarity and alliance formation in the international system have been taken to account to examine the phenomenon of polarization. Sometimes accelerate the polarization process by chain ganging behavior, and sometimes have to refrain from balancing each other buck passing behavior, which reveal different cases related to the emergence of polarization phenomena in the same system conditions. Examining the power relations of the international polarization and possible alliance behaviors at the time are key to understand the causes of the polarization. The current literature has been examined as an effort to understand and interpret the system of polarization. Additionaly, attempts have been made to assess the impact of the international system on polarization. This study, which seeks to explain the reasons of the polarization phenomenon on a systemic level, argues to explain the fundamental dynamics underlying the polarization phenomenon by the actors' power equality / inequality.