Objektif ulusal çıkar kavramı: Kıbrıs Barış Harekâtı ve Fırat Kalkanı Harekâtı
The concept of objective national interests: Cyprus Peace Operation and Eupharets Shield Operation
  1. Tez No: 494274
  2. Yazar: EDEBALİ MURAT AKCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada,“yurtta sulh cihanda sulh”ve batıcılık ilkelerinin Türk Dış Politikası'nda süreklilik arz ettiği savı incelenmiştir. Çalışmada Kıbrıs Harekâtı ve Fırat Kalkanı Harekâtı'ndan yola çıkarak, genel kanaatin aksine, Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politika tutumunun kritik şartlar altında değişikliğe uğradığı iddia edilmektedir. Dış Politika ilkelerinde yaşanan değişimin kaynağı stratejik kültür teorisi ve materyal teori üzerinden test edilmiştir. Kritik süreçlerde yaşanan davranış değişimleri devletlerin objektif ulusal çıkarları üzerinden açıklanmıştır. Bu bağlamda, ilk bölümde teorik tartışmalar ele alınarak bir teorik pozisyon belirlenmiş ve teorinin Türk Dış Politikası'na uygulanış biçimi ile çalışmanın metodolojisi anlatılmıştır. İkinci bölümde ise devletlerin davranışlarını düşünsel tarihsel deneyimler üzerinden açıklayan stratejik kültür literatürü taranmış; akabinde materyal unsurlar ile davranışları açıklayan realist yaklaşımlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türk Dış Politikası'nın genel dinamikleri, batıcılık ve yurtta sulh cihanda sulh kapsamında değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde Kıbrıs Harekâtı, devletlerin objektif ulusal çıkarlarına göre hareket ettiğini varsayan teorik perspektife göre ele alınmıştır. Beşinci bölümde Fırat Kalkanı Harekâtı aynı şekilde analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmanın özeti yapılarak literatürdeki hangi eksikliği doldurduğu ve hangi noktalarda nakıs kaldığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims at questioning the conventional wisdom that Turkish Foreign Policy exhibits a continuity in the form of“Peace at home, peace in the world!”and of Westernism. Using the Cyprus Operation and the Operation Euphrates Shield as a starting point, the study reveals that the conduct of foreign policy may change under critical circumstances. The change in the principles of foreign policy is tested through the strategic culture theory and the material theory. It is revealed that objective national interests can account for the change in foreign policy behavior under critical circumstances. The first chapter evaluates theoretical discussions and adopts a theoretical position. It also covers the methodology and the adopted theoretical position's application to Turkish Foreign Policy. In the second chapter, there is a literature review of strategic cultural, materialist and realist explanations. Third chapter provides an evaluation of the dynamics of Turkish Foreign Policy in the context of Westernism and the principle of“Peace at home, peace in the world!”. In the fourth and fifth chapters, the Cyprus Operation and the Operation Euphrates Shield are analyzed separately. The concluding chapter makes a final assessment of the gap in the literature the present study fills and of its weaknesses.