Çalışanların, insan kaynakları yönetimi modelleri ile yöneticilerinin mizah tarzlarına ilişkin algılarının iş tatminleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of employees' perceptions about human resources management models and their managers' humor styles, on their job satisfaction
  1. Tez No: 494276
  2. Yazar: NİLÜFER RÜZGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışanların, örgütlerde uygulanan İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) Modelleri ile yöneticilerinin Mizah Tarzlarına ilişkin algılarının İş Tatminleri üzerindeki etkisi, bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Literatürde, hem örgütte uygulanan İKY Modellerinin hem de yöneticiler tarafından kullanılan Mizah Tarzlarının, çalışanların İş Tatminleri üzerindeki etkisini inceleyen araştırmaya rastlanamamıştır. Araştırmanın, bu anlamda literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın örneklemini Bursa ilinde, üretim ve hizmet sektörü çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler SPSS 20.0 yazılımında hiyerarşik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; üretim sektöründe Ilımlı İKY Modeli uygulaması arttığında, çalışanların İş Tatmini de artmaktadır. Buna karşılık, Ilımlı İKY Modeli uygulaması arttığında, çalışanların, yöneticilerinin Kendini Yıkıcı Mizah Tarzı kullanmalarına ilişkin algıları azalmaktadır. Katı İKY Modeli uygulaması arttığında ise, çalışanların İş Tatmini azalmakta ve çalışanların, yöneticilerinin Kendini Yıkıcı Mizah Tarzı kullanmalarına ilişkin algıları artmaktadır. Araştırmanın hizmet sektörüyle ilgili bulgularına göre ise; Ilımlı İKY Modeli uygulaması arttığında, çalışanların İş Tatmini de artmaktadır. Buna karşılık, Ilımlı İKY Modeli uygulaması arttığında, çalışanların, yöneticilerinin Kendini Yıkıcı Mizah Tarzı kullanmalarına ilişkin algıları azalmaktadır. Benzer şekilde, Ilımlı İKY Modelleri uygulaması arttığında, çalışanların, yöneticilerinin Saldırgan Mizah Tarzı kullanmalarına ilişkin algıları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The object of this research is, investigating the impact of employees' perceptions about Human Resources Management (HRM) Models and their managers' Humor Styles, on Job Satisfaction. In literature, there cannot be found any researches on the impact of HRM Models and managers' Humor Styles, on employees' Job Satisfaction. In this sense, this research is thought to make contribution to the current literature. The population of the research is the employees of production and service sectors, in the city of Bursa. The data of the research is analysed by SPSS 20.0 package programme, by using hierarchical regression analysis. According to the findings of the research, in production sector, when the application of Soft HRM Model increases, level of employees' Job Satisfaction increases as well. In addition to this, as the application of Soft HRM Model increases, employees' perceptions about their managers' using Self-Defeating Humor Style, decreases. On the other hand, in the organizations that apply Hard HRM Model, employees' Job Satisfaction decreases, while their perceptions about managers' using Self-Defeating Humor Style, increases. According to the findings in terms of service sector, when the application of Soft HRM Model increases, the level of employees' Job Satisfaction increases in accordance. In addition to this, when the application of Soft HRM Model increases, employees' perceptions about their managers' using Self-Defeating Humor Style, decreases. Furthermore, when the application of Soft HRM Models increases, employees' perceptions about their managers' using Agressive Humor, decreases.