Kadınlarda antropometrik özellikler ile bazı kan parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Investigation of relationship between anthropometric characteristics and some blood parameters in women.
  1. Tez No: 494278
  2. Yazar: MERVE CAN ÖZTÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YRD.DOÇ.DR. HACI BAYRAM TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada kadınların yaş, boy, vücut ağırlığı, Beden Kitle indeksi (BKİ), Abdominal bölgedeki yağ oranı ve toplam vücut yağ yüzdesinin, seçilmiş kan parametrelerinden Glukoz, Kolesterol, AST, BUN, TSH, B12, Trigliserid, Folat, Serbest T3 ve Demir değerleri arasında ilişkinin olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Çalışmanın örneklem grubunu Batman Özel Yaşam hastanesinin diyetisyenlik bölümüne zayıflamak amacıyla başvuran 16-56 yaş aralığında, çalışma kriterlerine uyan 150 kadın oluşturmaktadır. Çalışma retrospektif bir çalışmadır. Çalışmaya dâhil ettiğimiz bireylerin antropometrik ölçümleri Tanita BC 418 Bölümlendirilmiş vücut analizi ölçüm cihazı ile yapıldı. Antropometrik ölçümler; yaş, boy, vücut ağırlığı, BKİ, toplam vücut yağ yüzdesi, gövde yağ yüzdesi, değerlendirilmeye alındı. Laboratuvar sonuçları Biyokimyasal ve hormonel parametrelerden Glukoz, Trigliserid, Demir, AST (Aspartat aminotransferaz enzimi), B12, Kolesterol, BUN (Blood Urea Nitrogen), TSH (Tiroid Stimulan Hormon), Folat, SerbesT3 değerlendirmeye alındı. Bu verilerin analizi SPSS 23 paket programında, One-way Anova ve Korelasyonu testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between age, height, body weight, body mass index, fat percentage in abdominal region and total body fat percentage among selected blood parameters such as Glucose, Cholesterol, AST, BUN, TSH, B12, Triglyceride, Folate, was investigated. he sample group of the study consisted of 150 women in the age range of 16-56 years who applied for the purpose of weakening the dietitian section of the Batman Private Life Hospital. The study is a retrospective study. Anthropometric measurements of the individuals involved in the study were performed with the Tanita BC 418 Partitioned body mass spectrometer. Anthropometric measurements; age, height, body weight, BMI, total body fat percentage, body fat percentage were taken into consideration. Analysis of these data was performed using the One-way Anova and Correlation test in the SPSS 23 package program.