Kuzey Irak'ta spor yapan 12-16 yaş arası bireylerin spor yapmayan bireylere göre umutsuzluk düzeylerinin araştırılması,
Between 12-16 years of sport i̇n Northern Iraq the levels of unhappiness of i̇ndividuals are i̇nvestigated by non-athletes mater
- Tez No: 494279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI BAYRAM TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalıĢma ile Irak'ın kuzey bölgesinde yaĢayan 12- 16 yaĢ arası bireylerde, özelde futbol eğitimi alıyor olmanın, genelde ise bir iĢte çalıĢıyor olmanın, öğrenci olmanın, fiziksel veya psikolojik sorununun olmasının, aile ekonomik durumunun, yaĢ, spor yaĢı ve iç savaĢta aileden ölen birinin olmsının, umutsuzluk düzeyi üzerine etkisinin olup olmadığının araĢtırılması amaçlanmıĢtır. Bu amaçla, yaĢları ortalaması 14,04 ± 1,30 yıl olan, 100 futbol oynayan, 100 de düzenli olarak spor yapmayan ve gönüllü olan toplam 200 birey çalıĢmaya dahil edildi. Katılımcıların boy, kilo ölçümleri yapıldı. Ayrıca araĢtırmacı tarafından oluĢturulan demografik sorularla birlikte, Beck ve ark. (1974) tarafından geliĢtirilen“Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)”uygulanmıĢtır. Uygulanan ölçekten elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldı. bu verilerin analizinde SPSS 23 paket programında, One-way Anova, Crosstabs ve t testi uygulanmıĢtır. yapılan analiz sonucunda, çalıĢmaya dahil edilen gönüllülerin umutsuzluk puanları ortalamasının 15,11 ± 3,15 olduğu tespit edildi. Yine katılımcıların futbol eğitimi alıyor olmalarının (p=,348), bir iĢte çalıĢıyor olmalarının (p= ,760), öğrenci olmalarının (p=,307 ), fiziksel veya psikolojik soruna sahip olmanın (p= ,083), aile ekonomik durumunun (p=,343), yaĢın (p=,553) ve spor yaĢının (p=,156 ), umutsuzluk düzeyi üzerine etkili olmadığı görüldü. Ġç savaĢta aileden birini kaybetmenin umutsuzluk düzeyi üzerine (p=0,004) etkisinin olduğu elde edilen baĢka bir bulgudur. Sonuç olarak, çalıĢmaya dahil edilen katılımcıların genel olarak umutsuz oldukları ve bunda da en büyük payı söz konusu bölgede hala devam eden iç karıĢıklığın oluĢturduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the influence of receiving football training,working in ajob, being a student, having no physical or psychological issues, family economy status, age, sports age and having a relative that has deceased in the civil war over the despair levels in individuals of 12-16 age living in the northern region of Iraq. For this purpose, a 100 individuals who regularly play football and 100 individuals who don't, all of which are 14,04 ± 1,30 of age (total of 200 individuals) were included in the study. The participants' weights and heights were measured. In addition to the questionnaire of the researchers of this study, the Beck Despair Scale (BDS) developed by Beck et al. (1974) was also implemented. The data collected from these investigations were transferred to the computer environment, where they were subjected to one-way anova, crosstabs and t tests in the SPSS 23 package program. The results of the analysis reveals the average despair level score of the participants of the study to be 15,11 ± 3,15. The participants' receiving private football training (p=0,348), working in a job (p=0,760), having no physical or psychological issues (p=0,83), family economic status (p=0,343), age (p=0,553) and sports age (p= 0,156) were found to have no statistically relevant effect over the despair level. Loss of a relative in the civil war, on the other hand, was found to be statistically relevant to the despair level (p=0,004). As a result, the participants of the study were found to be generally hopeless and the largest contributing factor to their despair was found to be the internal conflict ongoing in the region