Yetişkinlerde yürüyüş ve koşu egzersizlerinin bazı kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of walking and running exercises on some blood parameters in adults
  1. Tez No: 494280
  2. Yazar: SALAM TAHSEEN OTHMAN OTHMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI BAYRAM TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerde yürüyüş ve koşu egzersizlerinin bazı kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya yaş ortalamaları 48,05±2,30 yıl olan toplamda 20 erkek gönüllü katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada katılımcılara, günde 90 dakika, haftada 3 gün ve toplamda 8 hafta, yürüyüş ve koşu egzersizlerinden oluşan, egzersiz programı katılımcılara uygulandı. Antrenman programı öncesi ve sonrasında katılımcıların kan değerleri alındı. Ayrıca katılımcıların boy ve vücut ağırlıkları egzersiz prodramı öncesi ve sonrasında ölçüldü. Beden Kitle İndeksleri (BKİ) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effects of walking and running exercises over some blood parameters of adult individuals. A total of 20 male volunteers with an age average of 48,05 ± 2,30 were included in the study. An exercise program consisting of regular walking and running exercises for 90 minutes per day in three days of a week and for a total of 8 weeks was taken by the volunteers. Blood parameters of the participants were measured before and after the exercise program. Furthermore, their heights and body weights were measured, and their Body Mass Indexes were calculated.