Otizm spektrum bozukluğu konulu çevrimiçi seminerlerin değerlendirilmesi
Evaluation of online seminars towards autism spectrum disorders
- Tez No: 494310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Uzaktan eğitim yöntemlerinden biri olarak ifade edilen çevrimiçi öğrenme ortamları, fiziksel olarak farklı yerlerde bulunan alan uzmanları ile doğrudan iletişim kurmak ve anlık geri bildirim almak için en kolay ve en etkili ortamlar arasındadır. Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) konusunun ele alındığı ve çevrimiçi seminerlerden oluşan OKÇİS sürecinin etkililiğinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmada; OSB tanılı çocuğa sahip aileler, bu bireylerle çalışan öğretmenler ve alanında uzman kişiler çevrimiçi öğrenme ortamında bir araya getirilmiştir. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği araştırmada; iç içe geçmiş tek durum deseninin kullanılması uygun görülmüştür Araştırma süreci on haftalık hazırlık aşaması ve sekiz haftalık uygulama aşamalarını içermektedir. Hazırlık aşamasında OKÇİS programı içeriği, alan uzmanı konuşmacılar ve araştırma grubu belirlenmiş, veri toplama araçları geliştirilmiştir. Uygulama aşamasında her hafta farklı bir konu içeren çevrimiçi seminer gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin altı bölgesi ile Almanya ve Avusturalya'dan seminerleri takip eden 36'sı OSB gösteren bireyin ailesi ve 18'i OSB gösteren bireyle çalışan öğretmen olmak üzere toplam 54 kişi araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, nitel araştırmalarda kullanılan gözlem, görüşme ve doküman teknikleri kullanılarak toplanmıştır. Bu doğrultuda araştırmada; yarı yapılandırılmış görüşme formu, yapılandırılmamış gözlem formu, araştırma problemleri doğrultusunda gerçekleştirilen formlar ve araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda katılımcıların daha çok OSB hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri ve çevrimiçi seminerleri verimli ve faydalı buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların, OKÇİS sürecinin; alan uzmanlarına ulaşımı sağlaması, tecrübeli ailelerle bilgi paylaşımı sağlaması, katılımcıların seminerlere evlerinden ve geç saatte bağlanması gibi çeşitli fırsatlar sunduğu yönünde değerlendirmeleri tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak bundan sonraki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Referred as a distance education method, on-line learning environments are among the easiest and most effective environments to contact directly with field experts in different locations and to have feedbacks from them. In this study, sampling the topic of Autism Spectrum Disorders (ASD) and aiming to evaluate the efficiency of OSTA process composed of a series of on-line seminars; families whose children had taken ASD diagnosis, teachers who were working with these individuals and field experts were brought together. The study was conducted with a Qualitative approach. Single sample case study design was adopted. The research process had two phases as a-ten-week preparation and an-eight-week implementation stages. In preparation phase the content of OSTA program, the field experts and the research group were determined and data collecting tools were developed. In implementation phase, every week another on-line seminar with different topic was applied. The study group was composed of 54 participants following seminars from 6 geographical regions of Turkey, Germany and Australia. 36 of them were families of ASD-diagnosed individuals and 18 of them were teachers working with ASD individuals. The data of the study were collected with observation, interview and document techniques, which are frequent tools of qualitative studies. Accordingly, semi-structured interview forms, unstructured observation form, forms shaped to comply with the research problem and researcher diaries were used in this study. Based on the obtained data, it was concluded that the participants would like to have more knowledge about ASD and they think the seminars were efficient and useful. It was also determined that participants had discoursed ideas pointing OSTA process promises certain opportunities and benefits such as; access to field experts, sharing information with more experienced families and participating seminars at home in late evening. The researchers put forward certain recommendations for further studies in the field.