Öğrencilerin model oluşturmasına ilişkin, fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerini etkileyen faktörlerin araştırılması
Exploring factors affecting science teachers' opinions on students constructing models
  1. Tez No: 494332
  2. Yazar: BUSE CEĞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAHADIR AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada fen bilimleri öğretmenlerinin modelleme eğiliminin belirlenmesi ve buna etki eden faktörlerin neler olduğunun tespit edilmesi amacıyla fen bilimleri öğretmenlerinin model ve modelleme konusundaki temel bilgi düzeyi, literatürdeki model ve modelleme kavramı ile ilgili öğretmen görüşlerinin neler olduğu ve derslerde model oluşturma, tasarlama, modelleme konuları hakkında öğretmenlerin sahip olduğu olumlu veya olumsuz görüşler tespit edilerek incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Zonguldak ve Ankara illerinde ortaokul ve lise kademelerindeki özel ve kamu okullarında görev yapmakta olan 30 fen bilimleri öğretmeni (fen bilgisi, fizik, kimya, biyoloji) oluşturmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde araştırmacılar tarafından hazırlanmış olan 6 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda fen bilimleri öğretmenlerinin model ve modelleme sürecine dair çoğunlukla olumlu düşüncelere sahip oldukları fakat zaman sıkıntısı, konuların yoğun olması, öğrencilerin isteksiz olması, çalışan öğrencilerin yanında çalışmayanın da olması gibi faktörlerden dolayı bazı olumsuz düşüncelere de sahip oldukları tespit edilmiştir. Model oluşturma ve tasarlama sürecinde öğretmenleri en çok etkileyen faktörlerin; modellerin önemli öğrenim ve öğretim araçları olduğu düşüncesi, öğrencinin modeli hangi amaçla ne düşünerek tasarladığı, görev paylaşımı yapıp yapmadıkları, maddi imkânlar, karmaşık olmaması, güvenli olması, konuya uygun olması, kazanımlara uygun olması, öğrencinin çabalaması, modelle daha iyi anlayıp anlamadıkları, öğrencinin modeli tek başına yapıp yapamayacağı, modelin ne kadar zaman alacağı, sınıfın seviyesi, konunun seviyesi ve malzemelerin kolay temin edilebilmesi gibi faktörlerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine science teachers' opinions on students constructing models in science classes and to identify the possible factors that affect science teachers' opinions. For this reason, science teachers' knowledge about models and modeling, their opinions about the concepts of model and modeling, and teachers' positive or negative attitudes towards students designing and constructing models in the classroom were identified and analyzed by using semi-structured interviews. Thirty science teachers, from public and private secondary and high schools, working in the fields of science, physics, chemistry and biology were voluntarily participated (n=30) in the study. The participants were from the cities of Ankara and Zonguldak in Turkey. Qualitative research method was used in this research. In the data collection process, semi-structured interview questions consisting of six major questions prepared by the researchers were used. As a result of the research, it has been found that science teachers mostly have positive thoughts about models and modeling process. The results of the study also indicated some negative thoughts due to the factors such as time constraints, too much and intense subjects, and reluctance of students. The main emerging factors affecting the teachers' opinions on students constructing models in science classes were identified in this research are: the idea that model is being an important teaching and learning tool, the idea and the underlining purposes of model's construction by students, collaboration among students, using and obtaining inexpensive materials for building models, models are not being complicated and not taking too much class time, models are being safe and appropriate both to the student and the topic, level of the class, level of the subject, and using the materials that can be obtained easily.