Öğrenci koçluğu destekli kuantum öğrenme yaklaşımının fen bilimleri dersinde öğrencilerin akademik başarısına ve derse karşı tutumuna etkisi
The effect of quantum learning approach supported by coaching on the academic achievement and attitudes of students in science course
- Tez No: 525764
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenci koçluk destekli kuantum öğrenme yaklaşımı temel alınarak yapılan öğretimin, öğrencilerin akademik başarısına ve derse karşı tutumuna etkisini araştırmaktır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma araştırma (mixed method) yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel ve nitel boyutunda deneysel bir çalışma yapılırken eş zamanlı olarak uygulanan nitel bir aşama eklemesiyle oluşan iç içe desen araştırmanın desenini oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri gerçek deneme modellerinden 'ön test-son test kontrol gruplu' desenle yürütülmüştür. Bu süreçte Fen Bilimleri dersi öğretiminde öğrenci koçluk destekli kuantum öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumuna etkisi araştırılmıştır. Bunun için yansız bir şekilde bir deney bir de kontrol grubu belirlenmiştir. Burada öğrencilerin derse karşı tutumları ve akademik başarıları bağımlı değişkenler iken, öğrenci koçluk destekli kuantum öğrenme yaklaşımı bağımsız değişkendir. Burada bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişken üzerinde etkili olup olmadığı sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmanın nitel kısmında, nitel deney deseni izlenerek eylem araştırması yöntemi basamakları kullanılarak deneysel olarak öğrenci koçluğu yapılmıştır. Bu araştırma yaklaşımının seçilmesinin nedeni yedinci sınıf Fen Bilimleri dersi kapsamında sınıf içerisinde uygulanan kuantum öğrenme yaklaşımı ile sınıf dışında uygulanan öğrenci koçluğu uygulamalarının öğrencilerin görüşlerine göre yararlılıklarının, derse yönelik başarı ve tutumlarına olan etkisinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada yapılan öğrenci koçluğunun öğrenciler üzerindeki etkisinin incelenmesini sağlamak ve öğrenci koçluğu içerisinde bulunan öğrencinin kendisini keşfetmesini sağlama, farkındalık oluşturmasında koçun sürece müdahalesinin olmasından dolayı nitel deney deseni kullanılmış nitel deney desenin altında eylem araştırması yönteminin basamakları izlenmiştir. Her öğrenciye özgü bir eylem planı hazırlanmıştır. Böylece nitel deneysel desende eylem araştırması kapsamında uygulanan öğrenci koçluğunun, nicel deneysel desen kapsamındaki kuantum öğrenme yaklaşımı ile desteklenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılı güz döneminde Batı Karadeniz bölgesindeki bir ortaokulun yedinci sınıf öğrencileri üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada deney ve kontrol gruplarının oluşturulmasında ölçüt örneklem kullanılarak yansız ataması kümeleme analizi ile yapılmıştır. Elde edilen veriler öncelikle SPSS22 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve ortalamalarına göre yansız deneysel yöntem uygulanmıştır. Buna göre elde edilen veriler değerlendirilerek K – Ortalamalar Kümeleme analizi tekniğine göre beş gruplu atama yapılmış ve toplam 33 öğrenci örnekleme girmiştir. Var olan üç yedinci sınıf şubelerine bu kişi sayısının eşit şekilde dağıldığı görülmüş ve araştırmaya 7A sınıfından 28 öğrenciden 11 kişi deney, 7B sınıfından 25 öğrenciden 11 kişi kontrol grubunu oluşturmuştur. Böylece 11 deney ve 11 kontrol grubundaki toplam öğrenci sayısı 22 olmuştur. Öğrenci koçluğu destekli kuantum öğrenme yaklaşımının öğrencilerin fen bilimleri dersindeki başarılarına ve derse karşı tutumuna etkisi incelenmek amacıyla kullanılacak sayısal veriler için araştırmacı tarafından fen bilimleri başarı testi geçerliliği ve güvenirliği sağlanarak öğrencilere uygulanmıştır. Ayrıca Şener ve Taş (2016) tarafından geliştirilmiş fen bilimleri tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerinin analizinde aritmetik ortalama, frekans, yüzde, standart sapma, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretler Testi puanları hesaplanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında deney grubu öğrencilerini oluşturan 11 kişi aynı zamanda birebir koçluk uygulamalarının yapıldığı çalışma grubunu oluşturmaktadır. Nitel verilerin toplanmasında dört öğretim üyesi görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ve koçluk görüşmelerinde öğrenci başarı durumlarını ortaya koymak için“Başarı Çemberi”ayrıca öğrenme stillerini ortaya koymak için Ekiz (2016)'in tez çalışmasında kullandığı“Temsil Sistemleri Testi”kullanılmıştır. Elde edilen veriler NVIVO 8 Plus paket programı kullanılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: Fen bilimleri dersi başarı testine ilişkin sonuçlar; öğrenci koçluğu destekli kuantum öğrenme yaklaşımı ile maddenin yapısı ve özellikleri öğretimi yapılan deney grubu öğrencileri ile fen bilimleri ders kitabına dayalı olarak ders işlenen kontrol grubu öğrencilerine ait öntest puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Araştırma bulgularına göre öğrenci koçluğu destekli kuantum öğrenme yaklaşımı ile maddenin yapısı ve özellikleri öğretimi yapılan deney grubu öğrencilerinin öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi amacıyla puan ortalamaları karşılaştırıldığında kontrol grubu lehine anlamlı bir fark görülmezken, deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, öğrenci koçluğu destekli kuantum öğrenme yaklaşımının maddenin yapısı ve özellikleri öğretimi üzerinde anlamlı etkisi olduğunu göstermektedir. Fen bilimleri dersi tutum ölçeğine ilişkin sonuçlar; araştırma bulgularına göre öğrenci koçluğu destekli kuantum öğrenme yaklaşımı ile maddenin yapısı ve özellikleri öğretimi yapılan deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencilerinin fen bilimleri dersi tutumuna yönelik öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi amacıyla puan ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak fark görülmemiştir. Fakat sontest puanlarının pozitif sıralar lehine olması, öğrenci koçluğu destekli kuantum öğrenme yaklaşımı ile maddenin yapısı ve özellikleri öğretiminin öğrencilerin maddenin yapısı ve özellikleri ünitesi becerileri üzerinde anlamlı etkisi olduğunu göstermektedir. Yapılan koçluk görüşmelerine ilişkin sonuçlar; öğrenciler kendileriyle birebir yapılan ders çalıma planı, çalışma teknikleri ve zaman çizgisi çalışmalarını, en faydalı uygulamalar olarak gördüklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca yapılan uygulamalar ve koçluk görüşmelerinin, öğrencilerin ders başarılarına, derse karşı tutumlarına ve kendileri ile alakalı farkındalık oluşturmasına katkı sağlaması yönüyle faydalı olduğunu dile getirmişlerdir. Bunun yanında diğer derslere ve okula karşı da olumlu tutum geliştirmelerine katkı sağladığı ve öğrendikleri ders çalışma teknikleri sayesinde de derse katılımlarının arttığı, öğrencilerin görüşlerinden anlaşılmaktadır. Koçluk görüşmelerine katılan öğrenciler okullarda koç öğretmenlerin olması, daha sık aralıklarla koçluk görüşmelerinin yapılması ve görüşmelerde yapılan uygulamaların ders programına eklenerek ders içinde de olması hususunda öneride bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of teaching based on quantum learning approach on supported by student coaching on students' academic achievement and attitude towards the course. The mixed method method, in which quantitative and qualitative methods are used together, has been used in the research. While doing an experimental study on the quantitative and qualitative dimension of the research, it forms the design of the research pattern which consists of a qualitative step joint applied simultaneously. The quantitative data of the study was carried out with the 'pre-test-post-test control group' design from the real trial models. In this process, students' coaching-supported quantum learning approach in the science lessons teaching was investigated on the academic achievements and attitudes of the students. An experiment and a control group were set up in an unbiased manner. Here students' attitudes towards the course and their academic success are dependent variables, while the student coaching-supported quantum learning approach is an independent variable. Here, the answer was sought in order to determine whether the independent variables are effective on the dependent variable. In the qualitative part of the study, the qualitative experimental design was followed using the action research method, which is a qualitative research method. The selection of this research approach is based on the quantum learning approach to be implemented in the classroom within the scope of the seventh grade science course, and the effect of student coaching practices to be applied outside the classroom to the students' views on their usefulness, success and attitudes towards the course. In order to examine the effect of the student coaching on the students and to enable the student to discover himself / herself in the student coaching, the steps of the action research method under the qualitative experimental design using the qualitative experiment design were followed because of the intervention of the coach during the awareness formation. An action plan specific to each student was prepared. Thus, it was aimed to support the student coaching applied within the scope of qualitative experimental design action research with the quantum learning approach within quantitative experimental design. The study was carried out on the seventh grade students of a middle school in the Western Black Sea region during the fall semester of the academic year 2017-2018. In the study, the experiment and control groups were constructed by using unbiased assignment cluster analysis using criteria sample. The obtained data were analyzed by using SPSS22 packet program and unbiased experimental method was applied according to the average. According to the results obtained, five groups were assigned according to K - Average Clustering analysis technique and 33 students were sampled. This number of people was found to be evenly distributed to the existing three seventh grade branches, and 11 subjects from 28 students from 7A class and 11 control subjects from 25 students from 7B classes formed the study group. Thus, the total number of students in the 11 experimental and control groups was 22. The students' coaching-supported quantum learning approach was applied to the students by providing the validity and reliability of the science achievement test by the researcher for the numerical data to be used to examine the effects of the students on the achievements and attitudes towards the science course. In addition, science scales developed by Şener and Taş (2016) were used. The obtained data were analyzed with SPSS-22.0 packet program. Arithmetic mean, frequency, percent, standard deviation, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U Test, Wilcoxon Signs Test scores were calculated in the analysis of the data. In the qualitative part of the study, eleven people who constituted the experimental group constituted the study group where the individual coaching practices were carried out. A semi-structured interview form developed by the researcher with four faculty members in the collection of qualitative data and a“Success Circle”to reveal the student achievement status in the coaching interviews and a“Representative Systems Test”used by Ekiz (2016) in the thesis study to reveal the learning styles . The obtained data were analyzed using NVIVO 8 Plus package program. The following results were obtained: The results of the science test course success test; it was observed that there was not a significant difference between the test group scores of the control group students who were taught based on the science course textbook and the experimental group students whose structure and characteristics of the substance were taught by the student coaching supported quantum learning approach. According to the research findings, it was found that there was a meaningful difference in favor of the experimental group when there was no significant difference in favor of the control group when comparing the point averages in order to determine whether there was a meaningful difference between the student coaching supported quantum learning approach and the pretest and posttest scores of the experimental group . In this context, the student coaching-assisted quantum learning approach shows a significant effect on the structure and properties of the material. Consequences of science sciences attitude scale; According to the research findings, there was no statistically significant difference between the students 'coaching supported quantum learning approach and the point averages in order to determine whether there was a meaningful difference between experimental group students and control group students' attitudes towards science classroom attitude and posttest scores. However, the fact that the posttest scores are favorable for positivity suggests that the students 'coaching-assisted quantum learning approach and the teaching of the structure and properties of the substance have a significant effect on the students' structure and properties of the substance. Conclusions on coaching interviews; students expressed that the study plan, the study techniques and the timeline studies, which were constructed individually, were seen as the most useful applications. They also stated that the applications and coaching negotiations are beneficial in helping students contribute to the success of the course, their attitudes towards the course, and their awareness of themselves. It also contributes to the development of positive attitudes towards the other courses and the students and it is understood from the opinions of the students that the course attendance increases due to the course study techniques they have learned. The students who participated in the coaching interviews suggested that coach teachers should be in the schools, more frequent coaching interviews and interviews should be added to the curriculum.