Timpanosklerozlu hastalarda ıl-6 ve hs-crp düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 494341
  2. Yazar: AYŞE VİLDAN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Timpanoskleroz timpanik membran ve orta kulak mukozasında hiyalen plakların oluşumuyla seyreden; iletim tipi, sensörinöral ya da mikst tip işitme kaybı yapabilen bir hastalıktır. Etyolojisinde inflamasyon, enfeksiyon, travma, timpanik membrana yönelik geçirilmiş cerrahi uygulamalar suçlanmaktadır. Patogenezi ise tam olarak aydınlatılamamış olmakla beraber inflamatuar bir süreç olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada timpanoskleroz mevcut olan bireylerde, inflamasyon belirteçlerinden olan interlökin 6 (IL-6) ve yüksek duyarlıklı C reaktif protein (hs-CRP) değerlerini, sağlıklı bireylerle kıyaslamayı ve böylece hastalığın patogenezini açıklamaya katkıda bulunmayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Kronik otit sebebiyle operasyon planlanmış ve aynı zamanda timpanosklerozu olan hastalar arasından rastgele şekilde 46 birey seçildi. Hastaların kan örnekleri ve operasyon sırasında alınan doku örneklerinde, IL-6 ve hs-CRP düzeyleri ölçüldü. 46 kişilik kontrol grubu da herhangi bir hastalığı olmayan ve otoskopik muayenesi normal olan kişiler arasından rastgele şekilde seçildi. Kontrol grubundan kan örnekleri alındı ve aynı belirteçlerin düzeyleri ölçüldü. Hasta bireyler ve kontrol grubunun kan ölçümleri kıyaslandı, ayrıca hasta bireylerin kan ve doku ölçümleri arasında korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: IL-6 ve hs-CRP düzeylerinin hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük olduğu belirlendi (her ikisi için de p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Tympanosclerosis is characterized by formation of hyaline plaques in tympanic membrane and middle ear mucosa which cause conductive, sensorineural or mixed type hearing loss. In etiology, inflammation, infection, trauma, prior surgical operation for tympanic membrane are accused. Pathogenesis is thought to be an inflammatory process, although it is not fully understood. In this study we aim to compare the levels of interleukin 6 (IL-6) and high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP), which are markers of inflammation, comparing healthy individuals with tympanosclerosis patients and thus contribute to explain the pathogenesis of the disease. Material and Method: 46 patients who had tympanosclerosis were randomly selected among the patients who was planned to surgery due to chronic otitis. IL-6 and hs-CRP levels were measured in blood samples of patients and tissues taken during operation. A control group of 46 patients was randomly selected from among those who had normal otoscopic examination and no other disease. Blood samples were taken from the control group and the levels of the same markers were measured. Blood measurements were compared between the patient and control group and it was investigated whether there was a correlation between the blood and tissue measurements of the patient subjects. Results: It is found that IL-6 hs-CRP levels of patient group is significantly lower than control group (p0,05).