Servikal vertebra son plaklarının morfometri ve sagittal geometrisi
Morphometry and sagittal geometry of cervical vertebra end plates
- Tez No: 494362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OZAN TURAMANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Servikal Vertebra Son Plaklarının Morfometri Ve Sagittal Geometrisi Bu çalışmanın amacı servikal bölgede bulunan (C3-C7) vertebralar arasındaki son plakların morfometrisini ve geometrisini belirlemektir. Disk artroplastisi ve disk replantasyonunda cerrahi olarak yerleştirilen yapay diskler ile vertebraların uyumu açısından önemli olan bulgularımızın oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmek amacıyla kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamız Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji ve Anatomi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, 2011-2016 yılları arasında BT'leri çekilmiş ve herhangi bir patalojisi tespit edilmemiş 100 kişinin verileri üzerinden retrospektif olarak yapılmıştır. 20-65 yaş aralığındaki kişilerin BT'leri taranmış vertebra son plak morfometri değerleri belirlenen referans noktalardan ölçülmüştür. Çalışmamızın istatistiksel analizi SPSS-18.0 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. İncelenen parametrelerin ortalamaları ve standart sapmaları belirlendi. Sonuçlar % 95'lik güvenlik aralığında, anlamlılık ise p0,05). Sagittal son plak konkav derinliği C7 seviyesinde, konkav tepe noktası lokalizasyonu için C4 seviyesinde, sagittal son plak çapı tüm seviyelerde, transvers son plak çapı cinsiyete göre karşılaştırmada C3, C4 ve C5 seviyelerinde cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Morphometry And Sagittal Geometry Of Cervical Vertebra End Plates The purpose of this study is to determine the morphometry and geometry of the final plates from the (C3-C7) vertebrae located in the cervical region. We think that the vertical artefacts in disc arthroplasty and disc replantation can reduce and use the complications that may be important during the alignment of the vertebrae. Our work was carried out in Afyon Kocatepe University Faculty of Medicine, Department of Radiology and Anatomy. This study was conducted retrospectively for 100 patients who were withdrawn from BT between 2011-2016 and whose pathology could not be determined. Retrospectively scanned vertebrae son plaques morphometry values of people aged 20-65 years were measured at defined reference points. Statistical analysis of our study The SPSS-18.0 statistical package program continued. Averages and standard deviations of the parameters examined were determined. The results were assessed at a safety margin of 95% and a significance change of p 0.05). There was a significant difference between genders at C3, C4 and C5 levels at sagittal last plate concave depth C7 level, at C4 level for concave top point localization, at all levels of sagittal last plate diameter, and at transverse sonic plate diameter sex (p 0,05).