Servikal ikinci vertebra anatomisi ve posterior vidalama teknikleri için morfometrik analiz
Anatomy and the second cervical vertebrae posterior screw techniques for morphometric analysis
- Tez No: 248064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEDAT ÇAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Aksisin travmatik, dejeneratif, tümöral, enfeksiyoz ve ıatrojenik sebeplerdenkaynaklanan instabilite durumları günümüzde radyolojik görüntüleme yöntemleriningelismesi ile daha sık saptanabilir duruma gelmistir. Aksis patolojilerinde klinik bulgular çoksilik bir tablodan hastanın mortalitesinin çok yüksek olduğu bir tabloya kadar değiskendir.Anterior yada posterior girisim olgunun klinik bulgularına ve radyolojik görüntüsüne göredeğismektedir. Tabi ki asıl amaç, var olan instabiliteyi düzeltmektir.Aksisin stabilizasyonu için çesitli enstrumantasyon teknikleri tariflenmistir. Posteriorgirisimle aksise 3 farklı sekilde vida konulmaktadır. Bunlar pedikül vidalaması, parsvidalaması ve lamina vidalamasıdır. Tüm bu vidalama yöntemleri için anatominin iyibilinmesi yanında uygun vida boyu ve seçimi de önemlidir. Aksisin anatomisi son yıllardastabilizasyon cerrahisindeki operasyon prosedürlerinin gelismesi ve enstruman çesitliliğininartmasıyla daha fazla üzerinde çalısılan bir konudur.Anatomik ölçümlere uygun konulmayan vidalar enstruman yetersizliği yanındakomplikasyon oranını da ciddi bir sekilde arttırmaktadırÇalısmamızda, aksise posterior yolla konulacak olan vida boy ve çapları için uygunölçümleri arastırmayı hedefledik. Bunun için 30 kuru olarak saklanan C2 vertebra kemiğindepedikül kalınlık ve uzunluğu, pars kalınlık ve uzunluğu, lamina kalınlığı ve uzunluğu ölçüldü.Pedikül transvers kalınlığı ortalama değeri sağ taraf 5, 86 mm, sol taraf 6,25 mmolarak saptandı. Pedikül uzunluğu ortalama değeri sağ taraf için 25,48 mm, sol taraf için25,31 mm olarak saptandı. Pars interartikülaris transvers kalınlığı ve pars interartikülarisuzunluğu ölçümlerinde, pars interartikülaris transvers kalınlığı otalama değeri sağ tarafta 8,38mm, sol tarafta 8, 18 mm olarak saptandı. Pars interartikülaris uzunluğu ortalama değeri sağtaraf için 17,22 mm, sol taraf için 17,16 mm olarak ölçüldü. Lamina transvers kalınlığı velamina uzunluğu ölçümlerinde, lamina transvers kalınlığı ortalama değeri sağ tarafta 5,52mm, sol tarafta 5,6mm olarak saptandı. Lamina uzunluğu ortalama değeri sağ taraf için 24,69mm, sol taraf için 25,18 mm olarak saptandı.Yaptığımız ölçüm ve literatür karsılastırması sonrasında pedikül vidası 3,5 mm çaplı22 ile 26 mm arasında, pars vidası 4 mm çapında ve ortalama 18 mm boyutunda, laminavidası 3,5 mm çapında, 24 mm uzunluğunda olmasının uygun olacağı kanısındayız.Yeni yapılacak olan çalısmalarla, daha ideal bir enstrumantasyon için gerekli verilerolusacaktır.
Özet (Çeviri)
Instability problems of the axis due to traumatic, degenerative, tumoral, infectious andiatrogenic causes has recently been more easily detectable by means of advanced radiologicalimaging modalities. Clinical findings in the axis pathologies range from a very mild clinicalcourse to one in which patient mortality is very high. Anterior or posterior approach variesdepending on clinical and radiological signs of the patient. The main objective, of course, is tocorrect the instability.Several instrumentation techniques have been described for stabilization of the axis.Screws are placed on the axis in 3 different ways with posterior approach. They are pediclescrewing, pars screwing and lamina screwing. For all these screwing methods, it is importantto well know anatomy as well as choose an appropriate screw size. Anatomy of the axis hasrecently been a topic of interest with improved operative procedures in stabilization surgery inrecent years and increased diversity of instruments used in the surgery.Screws placed not appropriate to anatomic measurements increase seriouslyinstrument failure as well as complication rate.In the current study, we aimed at studying measurements appropriate for size anddiameter of the screws to be placed on the axis via posterior approach. For this purposethickness and length of pedicles, pars and laminae of 30 dry stored C2 vertebrae weremeasured.Mean transverse thickness of pedicle was measured as 5.86 mm on the right and 6.25mm on the left. Mean value for pedicle length was 25.48 mm on the right and 25.31 mm onthe left. Transverse thickness of pars interarticularis was found to be 8.38 mm on the right and8.18 mm on the left. Length of pars interarticularis was 17.22 mm on the right and 17.16 mmon the left. Transvers thickness of the lamina was 5.52 mm on the right and 5.6 mm on theleft. Lamina length was 24.69 mm on the right and 25.18 mm on the left.Based on our measurements and literature comparisons, we consider that pediclescrew of 3.5 mm and 22 to 26 mm length, pars screw 4 mm in diameter and 18 mm in averagesize and lamina screw in diameter of 3.5 mm and 24 mm in length would be appropriate.In the future studies, data required for a more ideal instrumentation will be acquired.