Erken başlangıçlı alzheimer hastaları ile geç başlangıçlı alzheimer hastalarının spontan eeg bulguları ve nöropsikolojik profillerinin karşılaştırılması
Comparison of spontaneous eeg and neuropsychological profile in early-onset alzheimer's disease patients and late-onset alzheimer's disease patients
- Tez No: 494365
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRSEV YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Sinir Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, erken başlangıçlı Alzheimer hastaları (EBAH), geç başlangıçlı Alzheimer hastaları (GBAH) ile yaş, cinsiyet ve eğitim açısından eşleştirilmiş sağlıklı kontrollerin spontan EEG aktiviteleri ve nöropsikolojik profillerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamıza EBAH tanısı almış 18 hasta (ortalama yaş, 57.39) ile 18 genç sağlıklı katılımcı (ortalama yaş, 57.89), ve GBAH tanısı almış 18 hasta (ortalama yaş, 76.22) ile 18 yaşlı sağlıklı katılımcı (ortalama yaş, 74.72) olmak üzere toplam 72 kişi dâhil edilmiştir. Katılımcıların nöropsikolojik test uygulaması yapıldıktan sonra, EEG ve MRG kayıtları alınmıştır. Spontan EEG kaydı uluslararası 10-20 sistemine göre, gözler kapalı şekilde yapılmıştır. Grupların delta, teta, alfa ve beta osilasyonları ölçülmüştür. Bulgular: EBAH ve genç sağlıklı kontroller arasında delta, teta, alfa, alfa 1 ve alfa 2 spontan osilasyonları açısından anlamlı fark elde edilmiştir. GBAH ve yaşlı sağlıklı kontroller arasında ise teta, alfa ve alfa 1 spontan osilasyonları açısından anlamlı fark bulunmuştur. EBAH ve GBAH grupları arasında da delta ve teta spontan osilasyonları açısından farklar tespit edilmiştir. Tüm grupların dahil edilerek yapılan korelasyon analizlerinde spontan delta ve teta osilasyonları arasında negatif, alfa ve beta osilasyonları arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, spontan EEG ölçümlerine göre EBAH ve GBAH, sağlıklı kontrollerden grup olarak belirgin biçimde farklılık göstermektedir. EBAH grubunda izlenen değişiklikler, GBAH grubunda izlenen EEG değişikliklerinden daha fazla oranda ve yaygın olarak izlenmektedir. Bu bulguların, hastalığın erken dönemindeki patolojik değişikliklerin EBAH olgularında kortikal bölgede, GBAH olgularında ise limbik sistemde bulunmasıyla ilgili olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare spontaneous EEG activities and neuropsychological profiles of early-onset Alzheimer's disease (EOAD), and late-onset Alzheimer's disease (LOAD) with regards to matched healthy controls of age, gender and education. Method: In our study; 18 patients (average age, 57.39) who were diagnosed with EOAD and 18 young healthy participants (average age, 57.89) and 18 patients with LOAD (average age, 76.22), 18 healthy participants (average age, 74.72) were included. EEG and MRI recordings were taken after the participants were subjected to neuropsychological testing. Spontaneous EEG recording was done with eyes closed, according to the international 10-20 system. Delta, teta, alpha, and beta oscillations were measured. Results: There was a significant difference in the spontaneous oscillations of delta, theta, alpha, alpha 1 and alpha 2 between EOAD and young healthy participants. Significant differences were found in the spontaneous oscillations of theta, alpha and alpha 1 in LOAD and elderly healthy participants. Differences between delta and theta spontaneous oscillations were found between EOAD and LOAD groups. In correlation analysis, negative correlation was found between spontaneous delta and theta oscillations and positive correlation was found between alpha and beta oscillations, with all groups included. Conclusion: As a result, EOAD and LOAD differ significantly from the spontaneous EEG measurements as a group of healthy participants. The changes in EOAD group are more common and widespread than the GBAH group that observed in the EEG changes. These findings were thought to be related to the early pathological changes in the cortical region in EOAD cases and the limbic system in LOAD cases.