Web tabanlı radyasyon kayıt ve takip sistemi üretimi
Web based radiation track and record system design
  1. Tez No: 494366
  2. Yazar: OZAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL YURT, YRD. DOÇ. DR. KADİR AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kamu ve Özel hastaneler bünyesinde bulunan Radyoloji, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi gibi radyasyon ile çalışılan alanlarda ortam radyasyon dozunun anlık olarak ölçülerek takip edilmesi, ölçüm sonuçlarına uzaktan erişim sağlanması ve elde edilen verilerin kayıt edilebilmesiyle geçmişe dönük sorgulama yapabilecek bir sistem üretmektir. Sistem tasarımında dedektör olarak Geiger - Müller tüpü kullanıldı. Elektronik kart tasarımı EAGLE FREEWARE elektronik kart tasarım programıyla çizilip, üretildi. Üretilen elektronik kartın montajı tamamlandıktan sonra cihazın mikroişlemcisi, grafik arayüzü ve web arayüzü programlandı. Sistem tasarımı tamamlandıktan sonra; kalibrasyonu yapılmış Radyasyon Alan Monitörü ile beraber dönüşüm katsayısı hesabı için 10cm aralıklar ile 10 – 120 cm aralığında, eş zamanlı ölçüm yapıldı, açı bağımsızlığını tespit etmek için 22.5° 'lik açılar ile ölçümler alınarak her bir açı değeri için standart sapmalar hesaplandı ve enerji bağımsızlığını ölçmek için Co-57, Ba-133, Cs-137 ile farklı dedektör – kaynak mesafelerinde ölçüm alındı. Farklı dedektör – kaynak mesafelerinde yapılan ölçümler sonucunda geliştirilen cihazın ölçüm birimi olan cps, R/h'a çevrilebilmesi için gereken dönüşüm katsayısı 0.0044 olarak hesaplandı. Açı bağımsızlığı testinde herbir açı değeri için hesaplanan en büyük değer %4.04, en küçük değer %0,51 olarak hesaplandı. Geliştirilen sistemin dozimetrik ölçüm sonuçları mevcut kullanılan sistemlerin ölçüm sonuçları ile uyumlu olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
It is to produce a system capable of monitoring of the radiation dose of the environment instantaneously radition fields such as Radiology, Nuclear Medicine, Radiation Oncology etc. which are located in public and private hospitals, providing remote access to the measurement results and recording the obtained data to produce a system that can perform retrospective inquiry. Geiger Müller tube was used as detector in System Design. Electronic card design was drawn and produced with EAGLE FREEWARE electronic card design software. After the assembly of the produced electronic card is completed, the microprocessor, graphic interface and web interface of the device are programmed. After system design is completed; simultaneous measurements were made in the range of 10 - 120 cm with 10 cm intervals for the conversion coefficient account together with the calibrated Radiation Field Monitor, in order to measure energy independence, measurements were taken at different detector – source distances with Co-57, Ba-133, Cs-137. Cps, which is the measuring unit of the device developed as a result of measurements made at different detector-source distances, was calculated as 0.0044, which is required to convert it to R/h. In the angle independence test, the maximum value calculated for each angle value was calculated as 4.04% and the smallest value as 0.51%. It is observed that the existing systems are compatible with the measurement results according to the values obtained as a result of the dosimetric measurements of the developed system.