Kronik kalp yetmezliği hastalarında semptom limitli merdiven çıkma testinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Assesment of symptom limited stair climbing test efficacy in chronic heart failure patients
- Tez No: 494370
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kronik Kalp Yetmezliği (KKY) hastalarında semptom limitli merdiven çıkma testini(SLMÇT), kardiyopulmoner egzersiz testi(KPET) ve 6 dakika yürüme testi(6DKYT) ile karşılaştırarak hastaların egzersiz kapasitelerini belirleme konusunda etkinliğini değerlendirmek ve sonuçları hastaların klinik özelliklerine göre yorumlamak amacıyla planlandı. Yöntem: 50-75 yaş arası, New York Kalp Birliği'nin sınıflamasına göre evre II-III, KKY tanılı, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF) %45 ve altı olan 31 hasta dâhil edildi. Hastaların demografik ve klinik öyküleri sorgulandı. Egzersiz kapasitesi SLMÇT, 6 DKYT, KPET ile değerlendirildi. Hastaların test süreleri, testi sonlandırma nedenleri kaydedildi. Literatürde kullanılan formüller aracılığıyla hastaların beklenen maksimal oksijen tüketimleri (VO2 max) hesaplandı. Hastaların fiziksel aktivite düzeyleri Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi(FADA), dispne ve efor algıları Modifiye Borg Skalası(MBS) ve Modifiye Medikal Araştırma Kurulu Skalası(mMRC), depresyon düzeyleri Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ), solunum fonksiyonları spirometrik ölçümler, sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri(SİYK) Kronik Kalp Yetersizliği Anketi(KKYA) ile değerlendirildi. Bulgular: Testler arasından en yüksek VO2 max değerine sahip olan testin SLMÇT olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective : To assess the efficacy of symptom-limited stair climbing test(SLSCT), in determining exercise capacities of patients with chronic heart failure(CHF) by comparing cardiopulmonary exercise test(CPET) and 6-minute walk test(6DKYT) and to interpret the results according to clinical characteristics of patients. Method: 31 patients aged 50-75 years with stage II-III according to the NYHA classification, diagnosed with CHF, with a left ventricular ejection fraction(LVEF) of 45% or less were included. Demographic and clinical characteristics of the patients were questioned. Exercise capacity was assessed by SLSCT, 6 MWT, CPET. Patient's test time, reasons for ending the test were recorded. The estimated maximal oxygen consumption(VO2 max) of the patients was calculated by means of the formulas used in the literature. Patients physical activity levels were assessed by physical activity assessment questionnaire(PAAQ), dyspnea and effort perception by Modified Borg Scale(MBS) and Modified Medical Research Council Scale(mMRC), depression levels by Hospital Anxiety Depression Scale(HADS), respiratory functions by spirometric measurements, health-related quality of life(HRQOL) by Chronic Heart Failure Questionnaire(CHFQ). Results : It was determined that the test with the highest VO2 max value among the tests was SLSCT.