Dokulu tabanlıkların multiple sklerozlu bireylerde denge ve süreli performans parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of textured insoles on balance and periodic performance parameters in multiple sclerosis individuals
- Tez No: 494372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ayak tabanında taktil uyarılar yaratmaya yarayan dokulu tabanlıkların MS'li bireylerde kullanılmasının denge parametreleri ve süreli performans testleri üzerindeki olası etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya yaşları 20-64 arasında olan, EDSS skorları 2-4 arasında, Relapsing remitting ve sekonder progresif tip 36 MS hastası dahil edilmiştir. Çalışmada 4 grup yer almıştır. Gruplarda sırası ile kontrol tabanlığı (n:9), dokulu tabanlık (n:9), mekanik tabanlık (n:9) ve dokulu+mekanik (n:9) tabanlık uygulamaları yapılmıştır. Değerlendirme parametreleri olarak süreli performans testlerinden Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG) ve 25 Adım Yürüme Testi (25FWT) değerlendirmeleri yapılmış, denge değerlendirmelerinde ise statik ayakta duruş, stabilite limitleri testi, oturmadan ayağa kalkma testi ve tandem yürüyüş testi yapılmıştır. Grupların birinci değerlendirmelerinden sonra tabanlık uygulaması yapılmış ve hemen tabanlıkla ikinci değerlendirmeleri tekrarlanmıştır. Bu değerlendirmeden sonra 4 hafta süreli verilen tabanlığı kullanmaları istenmiş ve bu sürenin sonunda üçüncü değerlendirmeleri yapılmıştır. Üçüncü değerlendirmeden sonra tabanlık kullanımı sonlandırılmış ve sönümlenme etkisinin değerlendirilmesi için 4 hafta sonra dördüncü değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında yaş, boy, kilo, cinsiyet, EDSS skoru, medikal durum ve başlangıç süreli performans değerlendirmeleri ile denge parametreleri açısından anlamlı fark bulunmamaktaydı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the possible effects of texture insoles which are able to generate tactile stimuli on balance parameters and timed performance tests in people with MS. Methods: Thirty-six patients with the age between 20 and 64, EDSS score between 2 and 4, relapsing-remitting and secondary type MS participated in our study. Patients divided into 4 groups. Groups had their name and participant number listed as; control insole (n:9), textured insole (n:9), mechanical correction insole (n:9) and mechanical correction insole + textured insole (n:9). In order to assess effects timed performance tests such as timed up and go test (TUG) and 25 foot walk test (25FWT) were conducted. To assess balance parameters static standing test, limits of stability test, sit to stand test, tandem walk test were conducted. Following initial assessment session of participants related insoles were applied to patients in insole groups and second assessments were conducted. After second assessment session participants were asked to use given insoles for following 4 weeks period and at the end of this period 3rd assessments were conducted. Following the 3rd assessment session participants were asked to stop using insoles and assessed 4th time in order to identify weaning effect. Results: There hadn't been any significant difference between groups in initial assessment as means of age, height, weight, gender, EDSS score, medical condition, timed performance tests and balance tests (p>0.05).