Subklinik hipotiroidili hastalarda ve sağlıklı kişilerde periferik ve solunum kas kuvveti, yorgunluk, ağrı, arteriyel sertlik, denge, egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of peripheral and respiratory muscle strength, fatigue, pain, arterial stiffness, balance, exercise capacity, physical activity and quality of life in subclinical hypothyroid patients and healthy people
- Tez No: 494373
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Subklinik hipotiroidili (SKH) hastalarda ve sağlıklı kişilerde periferik ve solunum kas kuvveti, yorgunluk, ağrı, arteriyel sertlik, denge, egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesini karşılaştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya 28 SKH ve 28 sağlıklı birey katıldı. Demografik bilgiler ve laboratuar sonuçları kaydedildi. Periferik kas kuvveti dinamometre ile ölçüldü. Solunum kas kuvveti için maksimal inspiratuar ve ekspiratuar basınçlar ölçüldü. Ağrı vizüel analog skalası ve algometre ile ölçüldü. Arteriyel sertlik, SphygmoCor XCEL cihazı ile denge, Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Biodex Denge Sistemi ile değerlendirildi. Egzersiz kapasitesi 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile değerlendirildi. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ve aktivite monitörü (SWA) ile değerlendirildi. Yorgunluk, Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ) ile, yaşam kalitesi, Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile sorgulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare peripheral and respiratory muscle strength, fatigue, pain, arterial stiffness, balance, exercise capacity, physical activity and quality of life in patients with subclinical hypothyroidism (SCH) and in healthy subjects. Method: 28 SCH and 28 healthy individuals participated in the study. Demographic information and laboratory results were recorded. Peripheral muscle strength was measured with a dynamometer. The maximal inspiratory and expiratory pressures were measured for respiratory muscle strength. Pain was assessed with visual analogue scale and an algometer. Arterial stiffness was measured with the SphygmoCor XCEL device. The Berg Balance Scale (BBS) and the Biodex Balance System were used to evaluate the balance. Exercise capacity was assessed with the 6 Minute Walk Test (6MWT). Physical activity levels were assessed by the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and activity monitor (SWA). Fatigue and the quality of life were questioned by Fatigue Impact Scale (FIS) and Nottingham Health Profile (NHP), respectively.